Prima pagină » Magazin » Facturi mai mici la Cluj, după rebranșarea la sistemul de termoficare. „Suntem foarte mulțumiți, s-au diminuat costurile”

Facturi mai mici la Cluj, după rebranșarea la sistemul de termoficare. „Suntem foarte mulțumiți, s-au diminuat costurile”

Facturi mai mici la Cluj, după rebranșarea la sistemul de termoficare.
100 de familii Cluj-Napoca și-au redus facturile, upă ce au renunțat la centrala pe gaz și s-au rebranșat la sistemul de termoficare.

Peste 100 de familii din Cluj-Napoca au reușit să-și reducă cu până la 50% facturile, după ce au renunțat la centralele pe gaz și s-au rebranșat la sistemul de termoficare, relatează citynews.ro.

Ioan Cătană, președintele asociației de locatari, a explicat că decizia revenirii la sistemul centralizat de termoficare a fost luată la finele anului trecut: „Am avut centrale pe scară, timp de 12 ani, care sunt mai performante decât cele individuale, și pentru că s-au distrus boilerele din cauza ruginii, am căutat o ofertă – ar fi costat 15,000 de euro pentru cele trei scări”, a povestit acesta.

„Așa că am trecut din nou la sistemul centralizat de la Termoficare. Am constatat că suntem mult mai avantajați. După ce am făcut izolația blocului, am redus cu 50% cheltuielile la fiecare scară, iar după ce am făcut și rebranșarea, am făcut o economie de 30%”, a adăugat Cătană.

Astfel, dacă în decembrie 2012 – ianuarie 2013, costurile cu încălzirea pentru cele trei scări de bloc au fost de 15.885 de lei, în noiembrie 2013, după rebranșare, acestea s-au ridicat la 6.800 lei, deci mai puțin de jumătate.

„Suntem foarte muțumiți, s-au diminuat costurile. Plăteam și 300 de lei, acum în jur de 200 de lei, cu toate cheltuielile”, a povestit o locatară.

„Acest bloc a fost rebranșat la centrala termică 4 Grigorescu, o centrală modernizată, cu cazane noi, care permite furnizarea energiei termice la randamente ridicate”, a declarat Dan Cupșa, director tehnic al Regiei Autonome de Termoficare (RAT) Cluj.

„Nu mai au bătaie de cap cu centrala termică, și beneficiază de tariful stabilit de Consiliul Local, de 165 lei/gigacalorie. Valoarea facturilor pentru căldură și apă caldă s-a diminuat în medie cu 25%”, a mai spus el.

În acest moment, doar 9 familii din cele 112 din bloc au ales să nu se rebranșeze.

Recomandarea video

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
Accident mortal la metroul din București! O femeie a fost lovită când trenul a intrat la peron. Cum s-a petrecut tragedia
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Ce a pățit această femeie din Germania, după ce a primit în chirie un cuplu de români. Ce au lăsat în urmă Ionel și Florentina
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Ar putea fi „Steaua din Betleem” o planetă? Un vizitator strălucitor ne oferă un indiciu