Prima pagină » Știri externe » Doi clerici musulmani au fost asasinați la New York

Doi clerici musulmani au fost asasinați la New York

Doi clerici musulmani au fost asasinați la New York
Doi clerici musulmani au fost împușcați mortal, sâmbătă seară (în cursul nopții de sâmbătă spre duminică), în cartierul Queens din orașul american New York, poliția verificând dacă este vorba de un incident cu caracter rasist, informează BBC News online.

Cei doi clerici musulmani, din Bangladesh, au fost împușcați pe stradă, în cap, de un individ care a reușit să fugă.

Imamul Maulama Akonjee, în vârstă de 55 de ani, se mutase la New York din Bangladesh în urmă cu doi ani.

Poliția analizează situația, dar deocamdată nu există indicii că cei doi clerici musulmani ar fi fost vizați din cauză că erau musulmani.

Imamul Maulama Akonjee și asistentul său, Thara Uddin, în vârstă de 64 de ani, au fost împușcați în apropierea Moscheii Al-Furqan Jame din Queens.

Citește și