Prima pagină » Știri externe » Război Israel-Hamas: Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, merge în Egipt pentru a pleda pentru un armistiţiu în Gaza

Război Israel-Hamas: Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, merge în Egipt pentru a pleda pentru un armistiţiu în Gaza

Război Israel-Hamas: Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, merge în Egipt pentru a pleda pentru un armistiţiu în Gaza
ONU: Pandemia de COVID-19 a adus încă 100 de milioane de oameni sub pragul sărăciei

Secretarul general al Naţiunilor Unite, Antonio Guterres, se va deplasa sâmbătă în Egipt, la graniţa cu Fâşia Gaza, pentru a reînnoi apelurile la încetarea focului.

Vizita sa are loc în contextul în care Israelul ameninţă să lanseze o operaţiune militară majoră în oraşul Rafah, în sudul Fâşiei Gaza, relatează AFP.

Agenţiile umanitare estimează că majoritatea celor 2,3 milioane de locuitori ai enclavei palestiniene s-au refugiat în apropierea acestui oraş, care se află în spatele graniţei cu Egiptul.

Antonio Guterres va vizita Al Arish, un oraş situat în apropiere de Rafah, unde este livrat şi depozitat o mare parte din ajutorul internaţional destinat Gaza. El urmează să viziteze un spital din această localitate, conform News.ro.

Situaţia umanitară din Gaza a devenit din ce în ce mai disperată

Secretarul general al ONU va merge, de asemenea, în partea egipteană a punctului de trecere Rafah, unul dintre punctele de intrare a ajutoarelor în enclavă, unde se va întâlni cu lucrătorii umanitari ai ONU.

Pe măsură ce speranţele unui armistiţiu în timpul lunii sfinte a Ramadanului s-au stins, iar situaţia umanitară din Gaza a devenit din ce în ce mai disperată, agenţiile umanitare spun că singura modalitate de a satisface nevoile enclavei este accelerarea livrărilor pe cale rutieră.

Israelul, care a promis că va eradica Hamas şi se teme că grupul palestinian deturnează ajutorul umanitar, inspectează toate convoaiele şi a izolat marginea de nord a enclavei.

O evaluare realizată de Clasificarea integrată a fazei de securitate alimentară (IPC), publicată luni, a indicat că foametea va fi răspândită în nordul Fâşiei Gaza până cel târziu în luna mai.

Antonio Guterres, care a vizitat deja graniţa egipteană cu Gaza la scurt timp după izbucnirea războiului, se deplasează în Egipt şi Iordania în cadrul unei „călătorii anuale de solidaritate” în ţările musulmane în timpul Ramadanului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
Accident mortal la metroul din București! O femeie a fost lovită când trenul a intrat la peron. Cum s-a petrecut tragedia
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Ce a pățit această femeie din Germania, după ce a primit în chirie un cuplu de români. Ce au lăsat în urmă Ionel și Florentina
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Ar putea fi „Steaua din Betleem” o planetă? Un vizitator strălucitor ne oferă un indiciu