Prima pagină » Turism » Țările nordice sunt considerate IDEALE pentru un trai sustenabil

Țările nordice sunt considerate IDEALE pentru un trai sustenabil

Sursa - Shutterstock

Țările nordice sunt considerate cele mai ideale țări pentru un trai sustenabil și echilibrat cu natura. 

Potrivit Digi24, cele mai căutate orașe sunt Göteborg, Oslo și Copenhaga. Sunt considerate „cele mai verzi orașe ale Europei” potrivit Indicele Global privind Sustenabilitatea Destinațiilor.

Goteborg și Oslo, orașele cele mai „verzi” ale Europei

Göteborg este al doilea oraș ca mărime din Suedia și pe primul loc în topul preferințelor. Locuitorii și administrația sa țintesc ca orașul să devină neutru climatic până în anul 2030. 95% din mijloacele din transportul public funcționează cu energie regenerabilă. Acesta a găzduit și primul festival muzical certificat sustenabil.

Oslo ocupă locul doi în topul orașelor „verzi” ale Europei, fiind  „capitala verde” a Europei în 2019.  În capitala Norvegiei sunt 270 de stații de biciclete și 5.000 de stații de alimentare a automobilelor electrice.  64% din suprafața orașului este ocupat de păduri, iar 9% sunt zone verzi și parcuri urbane.

Stații de încărcare a mașinilor electrice din Oslo. Sursa Foto- Shutterstock

Stații de încărcare a mașinilor electrice din Oslo. Sursa Foto- Shutterstock

Țările nordice sunt campioane

Copenhaga ocupă locul al treilea. Încearcă să devină un oraș neutru climatic până în 2025.

72% din camerele de hotel din oraș au certificat de sustenabilitate. 66% din deșeuri sunt reciclate, iar 74% din energia electrică care alimentează orașul provine din surse sustenabile.

Pe următoarele poziții în top 10 se află  Helsinki din Finlanda, Bergen din Norvegia, Aarhus și Aalborg din Danemarca, Glasgow din Marea Britanie, Bordeaux din Franța și Stockholm din Suedia.

Recomandarea video

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
Accident mortal la metroul din București! O femeie a fost lovită când trenul a intrat la peron. Cum s-a petrecut tragedia
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Ce a pățit această femeie din Germania, după ce a primit în chirie un cuplu de români. Ce au lăsat în urmă Ionel și Florentina
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Ar putea fi „Steaua din Betleem” o planetă? Un vizitator strălucitor ne oferă un indiciu