Prima pagină » Actualitate » Patriarhul BOR, mesaj pentru Preafericitul Părinte Ștefan, arhiepiscop de Ohrida, Skopje și Macedonia de Nord privind tragedia din clubul din Kočani

Patriarhul BOR, mesaj pentru Preafericitul Părinte Ștefan, arhiepiscop de Ohrida, Skopje și Macedonia de Nord privind tragedia din clubul din Kočani

Patriarhul BOR, mesaj pentru Preafericitul Părinte Ștefan, arhiepiscop de Ohrida, Skopje și Macedonia de Nord privind tragedia din clubul din Kočani

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitului Părinte Daniel, a transmis, duminică, un mesaj adresat Preafericitului Părinte Ștefan, Arhiepiscopul de Ohrida, Skopje și Macedonia de Nord, în urma incendiului dintr-un club din Kočani, similar tragediei din clubul Colectiv din capitala României, în urma căruia, până la ora publicării, 59 de oameni au murit și peste 100 au fost răniți.

În mesajul de duminică, Patriarhul BOR transmite condoleanțe familiilor celor decedați.

„Am aflat, cu profundă durere, de tragicul eveniment care a avut loc, în dimineața zilei de duminică, 16 martie 2025, în orașul Kočani, din Macedonia de Nord, în urma căruia și-au pierdut viața mai bine de 50 de persoane, alte 100 de persoane fiind rănite.

În aceste momente de tristețe pentru poporul din Macedonia de Nord, ne rugăm Preamilostivului Dumnezeu să odihnească în pacea și iubirea Sa sufletele celor decedați în acest eveniment tragic și să dăruiască vindecare grabnică celor răniți, iar familiilor îndoliate mângâiere, în lumina Învierii lui Hristos”, a transmis Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Incendiul a izbucnit în jurul orei 03:00 (02:00 GMT), în timpul unui concert al trupei ADN, în clubul Pulse din Kočani, un oraș situat la aproximativ 100 km est de capitala Skopje, un eveniment la care participau aproximativ 1.500 de persoane, potrivit BBC.

Din primele informații, presa locală susține că incendiul ar fi fost cauzat de utilizarea unor dispozitive pirotehnice, iar focul a izbucnit și s-a extins la tavanul și acoperișul clubului, care au ars rapid.

Anchetatorii analizează circumstanțele tragediei, iar procurorul public Ljupco Kocevski a anunțat că cinci procurori investighează cauza incendiului, transmite Reuters.

Cazul din Macedonia de Nord amintește de tragedia din Colectiv, de la care s-au împlinit 9 ani pe 30 octombrie 2024. incendiul devastator de la Colectiv, în urma căruia 64 de tineri au murit. Dintre aceștia, 27 au pierit la fața locului, iar ceilalți, în zilele cutremurătoare ce au urmat, după ce au fost transferați în spitalele din București.

Citește și