Prima pagină » Știri politice » Diana Șoșoacă, INTERZISĂ în Ucraina timp de trei ani, de SBU: „Au demonstrat astăzi că sunt neofasciști și criminali. Jos Zelenski”

Diana Șoșoacă, INTERZISĂ în Ucraina timp de trei ani, de SBU: „Au demonstrat astăzi că sunt neofasciști și criminali. Jos Zelenski”

Diana Șoșoacă, INTERZISĂ în Ucraina timp de trei ani, de SBU: „Au demonstrat astăzi că sunt neofasciști și criminali. Jos Zelenski”

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) vine cu un anunț de ultimă oră și transmite că i-a interzis Dianei Șoșoacă intrarea în Ucraina pentru următorii trei ani. SBU își motivează decizia prin faptul că Diana Șoșoacă „sprijină războiul rusesc împotriva Ucrainei” și i-a scris scrisori lui Vladimir Putin prin care îndeamnă la ocuparea Ucrainei.

Potrivit serviciilor speciale ucrainene, un politicianul străin îi scrie scrisori lui Putin, în care laudă invazia pe scară largă a Rusiei și îndeamnă la ocuparea țării noastre. În același timp, Șoșoacă pune la înfoială suveranitatea națională și granițele Ucrainei recunoscute internațional, în special în regiunile sale vestice și sud-vestice. De asemenea, aceasta răspândește în mod regulat narațiunile Kremlinului în timpul aparițiilor sale publice în România și alte țări ale Uniunii Europene”, transmite SBU.

Șoșoacă pune paie pe foc: Nu recunoaște existența Ucrainei

La scurt timp, Diana Șoșoacă a reacționat și a declarat că a fost informată de faptul că „există o amenințare foarte serioasă și iminentă la adresa vieții mele prin faptul că Serviciul Secret al Ucrainei SBU a ieșit în față cu acest anunț în loc să lase MAE ucrainean să se ocupe de comunicare. SBU arată în acest fel că se ocupă în mod direct de mine. SBU este acel serviciu infam care organizează asasinate în străinătate”.

În continuare, președinta SOS România vine cu acuzații grave și susține, printre altele, că „statul Ucraina nu există”.

Eram interzisă și înainte. Având în vedere că statul Ucraina nu există, că este un stat artificial și a cărui putere ilegală și neconstituționala îmi discriminează românii din Bucovina de Nord, Bugeac, Hotin etc… ignor și nu dau doi bani pe interdicția lor. Eu voi intra oriunde, oricând, oricum pe pământul nostru românesc din Bucovina de Nord. Bucovina de Nord este România! Iar ăștia ce se dau a fi stat ucrainean au demonstrat azi că sunt neofasciști și criminali. Jos Zelenski! Trăiască Bucovina liberă și unită cu patria mamă România”, a mai precizat Diana Șoșoacă.

FOTO: Facebook / SBU

CITEȘTE ȘI:

Șoșoacă „plânge” la căpătâiul democrației „executate” prin decizia Biroului Electoral Central / În doliu, la CCR

REACȚIA Ambasadei Ucrainei după scrisoarea trimisă de Diana Șoșoacă lui Vladimir Putin: „Este șocant cât de ușor e dispusă să coopereze cu agresorul”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China