Prima pagină » Video » HORECA nu mai vrea angajați străini: patronii încearcă să atragă tineri români cu salarii competitive

HORECA nu mai vrea angajați străini: patronii încearcă să atragă tineri români cu salarii competitive

Industria ospitalității din România se confruntă cu o criză acută de personal. Deși în ultimii ani patronii de restaurante și cafenele au apelat la muncitori din țările asiatice, mulți dintre aceștia întâmpină dificultăți de adaptare, mai ales din cauza barierei lingvistice. Din acest motiv, angajatorii încearcă acum să atragă tineri români în HORECA, oferindu-le salarii competitive și oportunități de dezvoltare.

Lipsa forței de muncă, o problemă constantă

În marile orașe, proprietarii de localuri se confruntă zilnic cu un deficit de personal. Studenții sunt principalii candidați vizați, însă majoritatea rămân în aceste joburi doar câteva luni. În Cluj-Napoca, de exemplu, multe pub-uri și cafenele au nevoie constantă de angajați, pentru că tinerii renunță rapid la aceste posturi.

Mulți patroni recunosc că muncitorii străini nu sunt soluția ideală. Deși sunt dispuși să rămână pe termen lung, aceștia au dificultăți în comunicarea cu clienții, ceea ce afectează calitatea serviciilor. În ciuda ofertelor atractive, găsirea de personal român rămâne o provocare majoră.

Oportunități pentru tineri, dar interes scăzut

Ca să atragă noi angajați, antreprenorii au început să organizeze evenimente dedicate recrutării. La Cluj-Napoca, un târg de joburi a fost organizat special pentru studenți și absolvenții de școli profesionale. Cu toate acestea, interesul rămâne scăzut. Cei mai mulți tineri consideră aceste locuri de muncă doar o soluție temporară și nu o opțiune de carieră pe termen lung.

Absolvenții școlilor profesionale, care ar putea reprezenta o soluție pentru această industrie, sunt și ei greu de convins. Mulți dintre ei evită domeniul HORECA din cauza instabilității și a fluctuației mari de personal.

Criza de personal, o problemă care se agravează

Potrivit ultimelor date statistice, deficitul de angajați în HORECA este estimat la 20-25% la nivel național. În orașele turistice, în plin sezon, acesta poate ajunge chiar și la 50%. În lipsa unui număr suficient de muncitori români, antreprenorii sunt obligați să colaboreze cu agențiile care aduc forță de muncă din străinătate.

Chiar dacă patronii preferă angajați locali, se confruntă cu o realitate dură: tinerii români sunt greu de atras, iar lipsa personalului afectează calitatea serviciilor.

Sursă: Kanal D

Foto caracter ilustrativ/capturi: Kanal D

CITEȘTE ȘI:

Flash-urile agresive în trafic te pot lăsa fără PERMIS! Noua regulă care schimbă tot

Fermele piscicole din România, în criză! Schimbările de TEMPERATURĂ și seceta aduc pierderi uriașe

România va primi un nou sistem PATRIOT, după ce a cedat unul Ucrainei

Vremea se schimbă radical: vin PLOI abundente, vânt puternic și grindină

Copiii cu epilepsie, în pericol: un medicament esențial, din nou de NEGĂSIT

Alexandra Anton a studiat Topografie și Cartografie la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și a absolvit cursurile de masterat în domeniul geomatică. În prezent, studiază Română-Spaniolă ... vezi toate articolele

Citește și