Prima pagină » Actualitate » ACCIDENT feroviar la Radomirești. Au început lucrările în zona deraierii trenului de marfă

ACCIDENT feroviar la Radomirești. Au început lucrările în zona deraierii trenului de marfă

ACCIDENT feroviar la Radomirești. Au început lucrările în zona deraierii trenului de marfă

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” SA informează, joi dimineața, că au început lucrările de intervenție în zona deraierii de la Radomirești.

CFR SA transmite că, după primirea acordului din partea organelor de anchetă AGIFER, echipele de intervenție au început operațiunile pentru restabilirea circulației feroviare în zona deraierii dintre Mihăești și Radomirești.

Până la această oră, unul dintre vagoanele deraiate a fost ridicat cu ajutorul macaralelor de mare tonaj, iar echipele de intervenție continuă lucrările pentru eliberarea gabaritului și restabilirea condițiilor de siguranță în zonă.

CFR SA precizează că se asigură că toate resursele disponibile sunt mobilizate pentru finalizarea intervențiilor în cel mai scurt timp posibil, astfel încât circulația feroviară să fie reluată în condiții de siguranță.

Un tren de marfă a deraiat miercuri și a lovit un alt marfar, în județul Olt. În urma accidentului, un bărbat a murit.

Prefectul de Olt prezintă primele concluzii

Prefectul judeţului Olt, Ştefan Nicolae, a declarat, miercuri, că acidentul feroviar s-ar fi putut produce din cauza vitezei, „la o primă analiză”. Oficialul a precizat că trenurile de marfă nu vor mai putea face transporturi, iar transportul de călători o să fie cu transbordare de persoane.

Potrivit prefectului, conductorul locomotivei unuia dintre trenurile de marfă implicate în accident a decedat, dar ajutorul acestuia, aflat în dreapta, nu a păţit nimic.

„La o primă analiză a fost acolo şi directorul de la Regionala Craiova a CFR Infrastructură şi era aşteptat şi un cenzor şef de la Bucureşti ei spun că de vină ar fi viteza, că ar fi depăşit 60 km/h. Acum, eu nu ştiu ce să spun, nu sunt un mare specialist în căi ferate, dar nu mi se pare o viteză extraordinar de mare încât un vagon să deraieze, să sară de pe şine. În orice caz, acolo era linie dreaptă”, a declarat prefectul judeţului Olt, Ştefan Nicolae.

Nu se știe dacă au existat probleme la linia ferată care să fi cauzat deraierea vagoanelor unuia din cele două trenuri private de marfă implicate în accident. Ancheta va stabili cauzele producerii accidentului.

CITEȘTE ȘI:

Două trenuri de marfă s-au CIOCNIT în Olt, o persoană a murit. Traficul feroviar restricționat / Călătorii sunt transportați cu mijloace auto

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Calculator Impozit Auto 2026. RAR explică unde este trecută norma EURO, în funcție de CIV
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Programul marilor lanțuri de magazine de Crăciun 2025. Care sunt zilele în care vor fi închise și când vor avea programul redus
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Funicularul, ingineria care face accesibile pantele imposibile