Prima pagină » Actualitate » Aeroportul Băneasa se redeschide pe 1 august pentru rutele comerciale, după 9 ani de pauză. Trei companii sunt pregătite deja să înceapă cursele de linie și charter

Aeroportul Băneasa se redeschide pe 1 august pentru rutele comerciale, după 9 ani de pauză. Trei companii sunt pregătite deja să înceapă cursele de linie și charter

Aeroportul Băneasa se redeschide pe 1 august pentru rutele comerciale, după 9 ani de pauză. Trei companii sunt pregătite deja să înceapă cursele de linie și charter

Aeroportul Băneasa – „Aurel Vlaicu” se redeschide pentru cursele comerciale, începând de luni, 1 august, după 9 ani de pauză, a anunțat directorul Companiei Aeroporturi București, George Dorobanțu, pentru Radio România Actualități (RRA). Reluarea curselor comerciale de linie se face după nouă ani.

Aeroportul Băneasa, situat în Nordul Capitalei, se redeschide luni cu ocazia aniversării a 110 ani de la inaugurare, a mai spus George Dorobanțu.

Reluarea curselor comerciale de linie se face după nouă ani în care Aeroportul Băneasa a fost închis pentru aceste zboruri și a trecut printr-un program de modernizare a clădirilor și a echipamentelor aeroportuare.

Trei companii sunt deja pregătite să înceapă cursele de linie și charter pe Băneasa, a mai precizat George Dorobanțu.

„Avem deja trei discuții avansate în stadiu de semnare contracte care să opereze de la Băneasa. Este vorba despre Ryanair care caută soluții pentru a-și crește baza de aeronave din România, vor opera două zboruri din sezonul de toamnă sau iarnă, Air Connect care și-a anunțat intenția să opereze și de pe Băneasa, momentan ei sunt autorizați pentru Otopeni, dar vor opera și la Băneasa, pentru zboruri cu aeronave ATR de scurtă distanță. Mai este o companie înregistrată în Republica Moldova, Fly One pentru curse tip charter, Băneasa-Chișinău”, spune George Dorobanțu, director demisionar al CNAB.

Mai mult, spre deosebire de Aeroportul Otopeni – „Henri Coandă”, unde pasagerii trebuie să vină cu cel puțin două ore înainte de îmbarcare, la Băneasa timpul va fi chiar de sub o oră.

Tot de la 1 august, Compania Aeroporturi București va avea o nouă conducere, după ce actualul director și-a dat demisia, informează Mediafax.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol a lăsat totul la vedere! Cât de bine arată la 45 de ani! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Han van Meegeren și operele lui Vermeer. Maestrul falsificator care i-a păcălit pe naziști