Prima pagină » Actualitate » ANAF avertizează că circulă noi mesaje false și tentative de înșelăciune în numele Fiscului. Ce trebuie făcut

ANAF avertizează că circulă noi mesaje false și tentative de înșelăciune în numele Fiscului. Ce trebuie făcut

ANAF avertizează că circulă noi mesaje false și tentative de înșelăciune în numele Fiscului. Ce trebuie făcut

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a avertizat, vineri, că o nouă campanie de mesaje false, transmise în numele instituției este în desfășurare în această perioadă. Mai mult, au fost semnalate și mai multe tentative de fraudare a contribuabililor, tot folosidu-se de sigla Fiscului.

Oficialii ANF avertizează au fost mai multe cazuri în care contribuabililor, persoane juridice, le este solicitată „lista entităților externe care au de achitat către societate sume mai mari de 10.000 de euro”.

Falsificatorii motivează că „scopul acestei solicitări este de a asigura o mai bună gestionare a fluxurilor financiare internaționale și de a preveni potențiale riscuri asociate neîncasării sumelor datorate”.

ANAF precizează că nu solicită astfel de informații și nici nu intervine în relația comercială dintre persoanele juridice și informează că mesajele sunt transmise, de această dată, de la adresa de e-mail [email protected], care nu aparține ANAF.

„Nu trebuie să dați curs solicitărilor”, au subliniat reprezentanții instituției.

Tentativă de înșelăciune în numele Direcției Generale Antifraudă Fiscală

În plus, reprezentanții Fiscului au transmis că mai mulți contribuabili, persoane fizice, au semnalat că primesc emailuri de la ANAF prin care li se solicită achitarea unei garanții în cuantum de 1000 de euro, pentru a beneficia ulterior de o sumă de bani.

„Atenție! Acest email este o tentativă de înșelăciune și nu trebuie să îi dați curs! Precizăm că ANAF nu solicită garanții în vederea premierii contribuabililor. Emailul menționat cuprinde elemente incoerente, cu greșeli gramaticale și promisiuni nereale”, a transmis ANAF.

ANAF reamintește că instituția comunică securizat prin serviciul Spațiul Privat Virtual, pus la dispoziția contribuabililor, gratuit, care a fost creat și dezvoltat tocmai pentru o comunicare sigură cu instituția.

De asemenea, contribuabilii pot obține informații fiscale cu caracter general la CALL CENTER ANAF 031.40.39.160.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Discuții la Cotroceni între Nicușor Dan și magistrații care au decis să vorbească public despre problemele din Justiție
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Peste cine a dat Tudor Chirilă la metrou, după scandalul iscat de câștigarea Alessiei Pop la Vocea României. Ce s-a întâmplat pe loc?
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Cozonac tradițional românesc. Rețeta perfectă pentru sărbătorile de iarnă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Val de concedieri în fabricile auto din vestul țării. Motivul pentru care mii de oameni vor rămâne fără slujbe în viitorul apropi
Cancan.ro
Ninge abundent de Crăciun! ANM a schimbat radical prognoza: zonele din România unde iarna își intră în drepturi
Ce se întâmplă doctore
Cum își păstrează silueta Iulia Vântur. Ce bea în fiecare dimineață? ”Cred că acesta este secretul până la urmă”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mii de șoferi nevinovați au fost amendați din cauza unui radar defect. A funcționat așa timp de 4 ani
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Dezamăgirea modifică chimia creierului și comportamentul, arată un studiu efectuat pe șoareci