Prima pagină » Actualitate » Angajații de la Arhivele Naționale au intrat în GREVĂ generală

Angajații de la Arhivele Naționale au intrat în GREVĂ generală

Angajații de la Arhivele Naționale au intrat în GREVĂ generală

Angajații serviciilor județene și ai Serviciului Municipiului București din cadrul Arhivelor Naționale ale României au intrat în grevă generală. Potrivit Sindicatului Europol, reprezentanții MAI nu au dat dovezi clare că ar aborda problemele existente în serviciile județene ale Arhivelor Naționale.

„Ajunși la capătul răbdării din cauza indolenței factorilor decizionali, angajații serviciilor județene ale Arhivelor Naționale recurg la această ultimă formă radicală de protest. Greva propriu-zisă va fi prima din istoria Arhivelor Naționale ale României și a Ministerului Afacerilor Interne!

Anul trecut, domnul ministru Cătălin Predoiu, de ziua Arhivelor Naționale, își exprima aprecierile față de profesioniștii care lucrează aici, printr-un mesaj publicat pe site-ul MAI. Anul acesta, însă, a dovedit că nu este interesat de soarta angajaților din structurile județene ale Arhivelor Naționale, ținând cont că acceptă condițiile de muncă și discriminarea salarială existente între Aparatul Central și teritoriu, discriminare pe care nu a eliminat-o, în ciuda eforturilor angajaților din teritoriu.

Domnul ministru afirma că «în Fondul Arhivistic Național al României sunt conservate și gestionate de specialiștii MAI acte oficiale și particulare, diplomatice și consulare, memorii, manuscrise, proclamații, hărți și pelicule cinematografice, toate cu valoare istorică». Îi solicităm public să ne spună ce măsuri a luat pentru acești specialiști și, totodată, pentru a asigura condiții optime de păstrare și conservare a acestor documente extrem de valoroase”, se arată în comunicat.

Sindicaliștii afirmă că instituția este singura care se află într-o asemenea situație de discriminare. Conform Sindicatului Europol, o mare parte dintre angajați au părăsit deja sistemul.

„În cazul în care factorii decizionali nu vor aproba revendicările noastre, suntem pregătiți să continuăm greva pe termen nedeterminat. Nerezolvarea inechităților salariale va avea efecte grave asupra societății civile, prin întârzierea soluționării numeroaselor solicitări privind vechimea în muncă sau reconstituirea dreptului de proprietate, neeliberarea actelor de stare civilă pentru dobândirea cetățeniei române și blocarea accesului cercetătorilor la sălile de studiu. Funcționarea unei societăți democratice nu poate fi asigurată în absența Arhivelor Naționale ale României!

Este de subliniat faptul că, în majoritatea serviciilor județene, schema de personal este subdimensionată, iar în unele structuri activitatea se desfășoară cu doar 5-6 angajați”, ae mai arată în comunicat.

Angajații din cadrul serviciilor județene ale Arhivelor Naționale au intrat, în data de 4 noiembrie 2024, în grevă de avertisment.

CITEȘTE ȘI:

Prima GREVĂ din istoria Arhivelor Naționale: salarii inechitabile, condiții de muncă precare și riscul închiderii unor structuri județene

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol a lăsat totul la vedere! Cât de bine arată la 45 de ani! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Concurs de ironii la adresa unui Cybertruck văzut în Constanța! Cu ce au comparat românii mașina
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Cum îți pot afecta căștile sănătatea auzului și ce poți face pentru a te proteja