„Aurul unui copil-minune”. Jurnaliștii francezi, la picioarele lui David Popovici după AURUL OLIMPIC de la Paris

Publicat: 30 07. 2024, 08:42
David Popovici/ Sursa foto: Profimedia images

David Popovici a devenit campion olimpic la proba de 200 metri liber după ce a câștigat finala de luni, 29 iulie. Sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 1:44.72, devansându-i pe britanicul Matthew Richards (1:44.74) și pe americanul Luke Hobson (1:44.79).

Jurnaliștii francezi de la L’Equipe au vorbit la superlativ despre Popovici, descriindu-l ca pe un „copil-minune” al înotului.

„Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani, a cucerit prima medalie olimpică din tânăra sa carieră la 200 m liber. Și a fost aur, el dominându-i pe britanicul Matthew Richards și pe americanul Luke Hobson.

Mai puțin senin decât de obicei, cel care știe să-și chinuie adversarii cu starturi ultrarapide care spun multe despre formidabilul sprinter care este, a trebuit să reziste pentru a reveni și a câștiga cu doar două sutimi de secundă.

După câteva luni de îndoieli în urma începutului său excepțional de carieră, el a revenit la cel mai înalt nivel. A sărbătorit cu zâmbetul pe buze, dar stoic ca întotdeauna”, au scris francezii, potrivit digisport.ro.

Pentru David Popovici, acest moment a fost extrem de emoționant. Sportivul a declarat că este bucuros că a reușit să facă fericită o țară întreagă.

„Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. În primul rând, este o mare realizare pentru mine. Mă bucur că țara m-a urmărit.

Au fost atât de mulți români și în tribune, părinții mei și sunt fericit că au urmărit și ei această cursă. Mă bucur pentru că am asistat împreună la acest succes”, a spus David Popovici, potrivit DigiSport.

Citește mai mult pe acest subiect:

David Popovici a câștigat medalia olimpică de AUR la cursa de 200 de metri liber, fiind primul român care realizează această performanță după 20 ani

Marcel Ciolacu îl felicită pe DAVID POPOVICI: „Cel mai frumos cadou pe care un român îl poate face nouă tuturor”