Prima pagină » Actualitate » Bărbat reținut de procurori după ce a amenințat că îl va măcelări pe unul dintre cei mai cunoscuți avocați din România. „Te tai ca pe porc!” (EXCLUSIV)

Bărbat reținut de procurori după ce a amenințat că îl va măcelări pe unul dintre cei mai cunoscuți avocați din România. „Te tai ca pe porc!” (EXCLUSIV)

Bărbat reținut de procurori după ce a amenințat că îl va măcelări pe unul dintre cei mai cunoscuți avocați din România. „Te tai ca pe porc!” (EXCLUSIV)

Un bărbat în vârstă de 30 de ani, din București, a fost reținut, miercuri, de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, după ce i-a amenințat cu moartea pe avocatul Adrian Cuculis și pe una dintre angajatele firmei sale de avocatură, căreia i-a transmis că-i spintecă burta și îi smulge copilul, în condițiile în care femeia era însărcinată. Luni la rând, avocații ar fi trăit clipe de groază, după ce individul, care le-a transmis că are inclusiv pregătire militară, a fost observat în timp ce pândea în apropierea sediului din sectorul 2, în care funcționează casa de avocatură.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 și polițiștii Secției 8 au descins, miercuri, în locuința unui bărbat în vârstă de 30 de ani, acuzat de ultraj judiciar și hărțuire.

Potrivit unor surse judiciare, este vorba despre Iulian Georgescu, un individ care, încă din anul 2019, i-ar fi hărțuit și amenințat cu moartea pe avocatul Adrian Cuculis dar și pe angajații acestuia. Ca urmare, procurorii l-au reținut pe bărbat pentru hrățuire și ultraj judiciar.

Avocatul Adrian Cuculis a povestit, în exclusivitate pentru GÂNDUL.RO, că este vorba despre un fost client, care, undeva în cursul anului 2019, a apelat la societatea de avocatură condusă de el pentru contestarea unei executări silite.

După ce procesul a fost câștigat, bărbatul a venit, la sediu, cu un buchet de flori, pentru avocata care îl reprezentase la tribunal. De atunci, s-ar fi declanșat, însă, un devărat coșmar.

Individul a început să-i sune, în mod obsesiv, pe toți avocații care lucrează în cadrul societății respective și să ceară instistent „actele”. Acesta a telefonat inclusiv la Baroul București dar și la alte organizații profesionale ale avocaților, unde a reclamat, în dese rânduri, că nu i s-ar fi înapoiat niște „acte”.

Individul spunea că e fost mercenar și a asasinat șefi de stat

Treptat, Georgescu ar fi devenit din ce în ce mai agresiv în exprimare. Ca urmare, au fost depuse mai multe plângeri, la Secția 8, atât în numele casei de avocatură cât și de către avocații hărțuiți și amenințați.

În perioada sărbătorilor de iarnă, Iulian Georgescu a recurs la amenințări cu moartea. Vizați au fost Adrian Cuculis și Cristina Drăghici, avocata care, de altfel, a câștigat în instanță contestația bărbatului.

Individul spunea că a luptat ca mercenar în mai multe teatre de operațiuni, între care și în „Vietnam” și că a omorât mulți oameni, inclusiv „șefi de stat”.

„Acest individ făcuse o obsesie de natură sexuală față de colega mea. Pentru că știa că aceasta este însărcinată, începuse să-i trimită mesaje în care o amenința că îi va tăia burta cu un cuțit și îi va scoate copilul. În același timp, m-a sunat și pe mine și mi-a spus că mă taie ca pe porc și că o să-mi mănânce coliva”, a spus Cuculis.

De spaimă, avocata amenințată cu moartea a născut mai târziu

În același timp, avocata Cristina Drăghici a descris calvarul prin care a trecut luni la rând și din cauza căruia a născut mai târziu decît ar fi trebuit. „Primeam mereu mesaje în care eram amenințată de acest individ. Îmi spunea că mă omoară, îmi omoară copilul, mă taie sau mă violează. Chiar și în ziua de Crăciun mi-s scris, eram toți în jurul bradului, iar el m-a anunțat în ce fel mă va omorî”, a spus Cristina Drăghici.

Mai mult, în decursul timpului, Georgescu ar fi fost observat în timp ce dădea târcoale sediului din sectorul 2, însă nu a inițiat, totuși, niciun atac.

Avocata Cristina Drăghici a declarat, pentru GÂNDUL.RO, că în urma amenințărilor repetate primite din partea bărbatului, în ultimele luni de de sarcină, ar fi născut mai târziu din cauza stresului.

În plus, avocații au reclamat și faptul că atât polițiștii cât și procurorii care au instrumentat cazul nu ar fi făcut absolut nimic, luni la rând, cu toate că, la dosar, ar fi fost depuse suficiente dovezi.

Iulian Georgescu a fost ridicat de anchetatori în dimineața zilei de miercuri și reținut, pentru 24 de ore. Acesta a fost prezentat instanței Judecătoriei Sectorului 2, cu propunere de arestare preventivă, însă magistrații au decis că acesta poate fi cercetat și în libertate, sub control judiciar.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025