Prima pagină » Actualitate » BILETE de tren mai scumpe, din 15 decembrie 2024. Cât va costa un bilet București-Timișoara

BILETE de tren mai scumpe, din 15 decembrie 2024. Cât va costa un bilet București-Timișoara

Călătoria cu trenul va fi mai lungă și va costa mai mult chiar din această lună. Prețurile se ajustează în funcție de rata inflației, explică reprezentanții CFR. Garniturile vor continua însă să circule mai încet decât o mașină prin oraș.

Așa se face că un drum de la București la Timișoara, de exemplu, va dura aproape 12 ore, practic, o zi și va costa peste 150 de lei. Cu 4, 6% se va scumpi orice bilet de tren începând cu 15 decembrie, un motiv în plus de nemulțumire pentru călători.

„Eu zic că ar trebui să se îmbunătățească puțin și infrastructura și condițiile exact, și după aceea să se scumpească.”, a spus o călătoare.

„Norocul meu momentan este că sunt student.”, a spus un călător.

Astfel, un prețul unui bilet București-Cluj Napoca crește de la 136 la 142 de lei, iar unul pe ruta București-Timișoara va fi mai scump cu aproape șapte lei.

„Creșterile de cheltuieli au un impact constant asupra calității lucrărilor de reparații și întreținere a materialului rulant.”, a declarat Stefan Roșeanu, președintele Autorității pentru reforma feroviară.

Plătim mai mult pentru a sta și mai mult în tren. Tot de la jumătatea acestei luni intră în vigoare noul mers al trenurilor. Călătoria este programată să dureze mai mult pe toate rutele. De la București la Timișoara, dacă acum facem 10 ore și 23 de minute, spre finalul anului vom călători timp de 11 ore și 36 de minute. Ruta București-Arad o vom parcurge în mai bine de 13 ore, cu o oră și 10 minute în plus față de cât dureză acum. Și din Capitală până la Craiova vom face mai mult, cu aproape o oră.

CFR dă vina pe șantierele deschise pe căile ferate, care impun limitări de viteză, dar și circulația pe un singur fir. CFR a ajuns la întârzieri de 9 ani într-un singur an. Zilnic, pe căile ferate circulă 1100 de trenuri.

CITEȘTE ȘI:

CFR anunță că Trenurile Soarelui revin în circulație. A fost lansată și o nouă cursă București-Istanbul

Primul tren Alstom este în Gara de Nord. Prima cursă, mâine, pe ruta București-Brașov. Care este orarul, tur-retur

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
România exportă mai mult decât importă, arată un raport