Prima pagină » Actualitate » BMW recheamă peste 700.000 de autovehicule din cauza unor probleme grave la sistemul electric. Unde se întâmplă

BMW recheamă peste 700.000 de autovehicule din cauza unor probleme grave la sistemul electric. Unde se întâmplă

BMW recheamă peste 700.000 de autovehicule din cauza unor probleme grave la sistemul electric. Unde se întâmplă

BMW a lansat o rechemare extinsă pentru 720.796 de vehicule în Statele Unite, din cauza unor probleme ce pot duce la riscul de scurtcircuit, conform unui anunț făcut marți de Administrația Națională pentru Siguranța Traficului pe Autostrăzi.

Problema este legată de un conector electric insuficient sigilat pe pompa de apă, care poate fi expus la apă și, astfel, poate cauza scurtcircuit.

Rechemarea vizează mai multe modele, inclusiv crossover-uri precum X1 și X5, și sedanuri din seria 5, printre altele.

Dealerii vor verifica și vor înlocui pompa de apă și conectorul, dacă este necesar, și vor instala gratuit un scut de protecție pentru a preveni eventuale probleme.

Administrația Națională pentru Siguranța Traficului pe Autostrăzi a menționat că BMW a primit aproximativ 18 plângeri legate de această problemă, dar nu au fost raportate accidente sau răni cauzate de acest defect.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit