Prima pagină » Actualitate » Călin Georgescu: „Mi-aș dori ca întâlnirea dintre Trump și Putin să aibă loc la BUCUREȘTI”

Călin Georgescu: „Mi-aș dori ca întâlnirea dintre Trump și Putin să aibă loc la BUCUREȘTI”

Călin Georgescu a analizat, într-o ediție a emisiunii Cristoiu TV, implicațiile geopolitice ale unui posibil armistițiu în Ucraina. Acesta a subliniat rolul strategic pe care România l-ar putea juca în contextul reconfigurării influenței globale, dar și impactul deciziilor liderilor internaționali asupra regiunii.

Călin Georgescu a afirmat că un acord de pace în Ucraina ar putea duce la pierderea porturilor strategice de către Kiev, ceea ce ar consolida poziția Rusiei în regiune.

„Trump vrea, sigur, 100%, Premiul Nobel pentru Pace. Asta înseamnă că pacea va fi sigură. Ce înseamnă pentru noi? Că nu mai avem de ce să dăm niciun ajutor. Toate ajutoarele trebuie să le păstrăm pentru țara noastră, pentru poporul nostru. Noi nu avem de ce să ne mai băgăm în această poveste”, a declarat Georgescu.

Poziția lui Donald Trump și impactul asupra Ucrainei

Georgescu a susținut că președintele american Donald Trump a semnat deja documente prin care limitează sprijinul pentru Ucraina, forțand astfel un compromis politic.

„Pe 27 februarie a semnat decretul prin care anulează orice ajutor pentru Ucraina. Și le-a dat 90 de zile. Asta este un mesaj către Zelenski: ‘Domnule, trebuie să faci pace, altfel nu mai exiști’. Asta este clar!” a punctat el.

România și noul echilibru de putere global

Georgescu a susținut că discuțiile de pace dintre Trump și Putin vor fi esențiale în stabilirea unei noi ordini mondiale, iar România ar trebui să joace un rol activ în aceste negocieri.

„Acolo se vor tranșa lucrurile, într-o întâlnire foarte importantă între președintele Putin și președintele Trump. Mi-aș dori ca această întâlnire să aibă loc la București, pentru că am putea intra în istorie cu această poveste. Dar, din câte văd acum, în acest moment suntem doar spectatori.” a concluzionat Georgescu.


Sursa video, foto, capturi: CristoiuTV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?