Prima pagină » Actualitate » Când vor ajunge în București primele troleibuze Solaris fabricate în Polonia. În total, au fost cumpărate 100 de bucăți

Când vor ajunge în București primele troleibuze Solaris fabricate în Polonia. În total, au fost cumpărate 100 de bucăți

Stelian Bujduveanu, viceprimar al Capitalei, a anunțat, luni, când vor ajunge în București primele troleibuze Solaris din Polonia. Luna aceasta vor ajunge în Capitală 15 astfel de vehicule.

„Primele 9 troleibuze Solaris au plecat spre București. Troleibuzele vor ajunge joi, 18 ianuarie, în Capitală. Acestea fac parte din lotul de 100 de troleibuze noi achiziționate de Primăria Municipiului București, prin fonduri europene nerambursabile”, a anunțat, luni, viceprimarul Stelian Bujduveanu.

Ce caracteristici au troleibuzele Solaris:

  • Cele 100 de vehicule sunt din gama de 12 metri, au o autonomie de minim 20 de km și podea complet coborâtă pe toată suprafaţa troleibuzului;
  • În plus, sunt echipate cu:
  • Instalaţii de aer condiţionat pentru salonul de pasageri şi cabina de conducere;
  • Facilităţi pentru accesul pasagerilor cu mobilitate redusă (rampă, „kneeling”);
  • Computer de gestiune management vehicul cu funcții GPS și comunicare online;
  • Sistem de informare audio-video;
  • Sistem de numărare a călătorilor
    Prize pentru încărcarea dispozitivelor mobile ale călătorilor.

Pe unde vor circula noile troleibuze în București

Noile troleibuze costă 290 de milioane de lei, plus TVA. O noutate pentru București este faptul că noile troleibuze se pot transforma în autobuze, adică să-și coboare brațele cu captatoare de curent și să plece mai departe pe baterie, care are o autonomie de 20-25 de kilometri.

 „Noile troleibuze Solaris care vor circula în Capitală de la începutul anului viitor se pregătesc să iasă pe poarta fabricii din Polonia”, a anunțat, zilele trecute, Nicușor Dan.

„Acest model va circula, începând de anul viitor, pe trasee din Capitală. Este vorba despre cele 100 troleibuze Solaris care vor fi distribuite în toate cele patru depouri (Bujoreni, Berceni, Bucureştii Noi şi Vatra Luminoasă) şi vor circula pe toate liniile existente”, au transmis reprezentanții STB.

Troleibuzele Solaris costă 290 de milioane de lei, fără TVA

„Troleibuzul are o autonomie de 20 kilometri, având funcția de autobuz pe trasee neelectrificate, iar conectarea/ deconectarea la/ de la rețeaua electrificată se face autonom, din cabina șoferului”, mai transmite STB.

Primăria Capitalei a semnat în decembrie 2022 contractul pentru achiziția a 100 de troleibuze noi de la firma Solaris. Valoarea contractului este de 290 milioane lei plus TVA, fonduri nerambursabile de la Agenţia Fondului pentru Mediu.

Recomandarea video

Mediafax
Bolojan despre Crăciun: Ce își dorește, ce face și ce mănâncă
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Ce au putut face Andra și Cătălin Măruță în avion, în fața tuturor pasagerilor. 'Eu făceam plângere la compania aeriană'
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Judecătorul care a desființat decizia CCR de anulare a alegerilor din 2024, prezent la discuțiile cu Nicușor Dan. Ce a propus la Cotroceni
Mediafax
Ce promite Ilie Bolojan pentru anul viitor. Vești bune despre inflație și economie, dar și o condiție pusă de premier
Click
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Poșta daneză oprește distribuirea scrisorilor după 400 de ani