VIDEO | Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen: Cătălin Chirilă, medalia de aur la canoe simplu 1.000 metri. Care este următoarea finală la care va participa sportivul român

Publicat: 20 08. 2022, 19:58
Actualizat: 21 08. 2022, 14:25

This browser does not support the video element.

Canoistul român Cătălin Chirilă (24 de ani) a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanţa de 1.000 de metri de la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Sportivul român a încheiat traseul cu timpul de 3:49.681, conducând cursa pe aproape toată durata sa. Pe locul 2 s-a clasat cehul Martin Fuksa, urmat de italianul Carlo Tacchini.

Plecat ca favorit, Cătălin Chirilă a reușit să se impună într-o cursă condusă de la un capăt la altul, iar la final i-a dedicat victoria lui Ivan Patzaichin, scrie Prosport.

„A fost o cursă foarte grea, mai greu decât mă aşteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finişul a fost foarte greu, puternic. Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan, medalia îi este dedicată memoriei lui”, a declarat Chirilă, la TVR1.

Cursa a avut loc pe canalul olimpică de la Regata, „locul în care Ivan Patzaichin a scris povestea unui titlu olimpic cu pagaea ruptă, și unde Cătălin a ridicat mână spre cer… un gând a zburat spre Ivan!”, au scris cei de la Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), pe Facebook.

„Auuur, Cătălin Chirilă!

Canoistul român a câștigat titlul european la canoe simplu 1000 m la Campionatele de la Munchen.

Pe pista olimpică Regata, locul în care Ivan Patzaichin a scris povestea unui titlu olimpic cu pagaia ruptă, Cătălin a ridicat mână spre cer…un gând a zburat spre Ivan!

Ivan zâmbește fericit!

Bravooo, Cătălin! Ție și antrenorilor Florin Popescu și Petre Condrat!, a fot mesajul transmis de COSR, imediat după cursă.

Aceasta este prima medalie europeană a României, din 2011 și până acum. La Belgrad, Iosif Chirilă a câștigat argintul, în timp ce în 2006, la Racice, în Cehia, Florin Mironcic a câștiga medalia de aur.

Cătălin Chirilă, campion mondial la Halifax, la canoe individual 500 metri, va evolua duminică și în finala acestei probe și la europenele de la Munchen.