Prima pagină » Actualitate » Câți miei și iezi au fost tăiați pentru Paște și ce nereguli au descoperit inspectorii ANSVSA. Amenzile se apropie de 1 milion de euro

Câți miei și iezi au fost tăiați pentru Paște și ce nereguli au descoperit inspectorii ANSVSA. Amenzile se apropie de 1 milion de euro

Câți miei și iezi au fost tăiați pentru Paște și ce nereguli au descoperit inspectorii ANSVSA. Amenzile se apropie de 1 milion de euro

Inspectorii de la Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) au efectuat în perioada 28 martie – 15 aprilie 2023, la nivel național, controale privind modul în care sunt respectate condiţiile sanitare veterinare.

Au fost vizate 9.476 de obiective din sectorul alimentar (carmangerii, măcelării, pescării, unităţi de alimentaţie publică de tip pizzerii, cantine, unităţi de catering, restaurante care livrează hrană preparată consumatorilor finali în sistem de livrare la comandă, cofetării, patiserii, hipermarketuri/supermarketuri, depozite alimentare, pensiuni turistice, pieţe agroalimentare, centre prelucrare lapte integrate în cadrul exploataţiei).

Deficienţele constatate de inspectorii ANSVSA, în urma controalelor efectuate, au fost sancţionate prin aplicarea a 852 de amenzi, care au însumat 4.762.2587 de lei, emiterea a 18 ordonanțe privind suspendarea temporară a activității și a 11 ordonanțe privind interzicerea desfășurării activității unor unități.

De asemenea, au fost confiscate și distruse 28.041,5 de kg de produse alimentare care nu respectau normele sanitar-veterinare și pentru siguranța alimentelor.

În intervalul 28 martie – 13 aprilie 2023, în România au fost sacrificați în total 127.554 de miei și iezi în 46 de centre autorizare temporar și în 88 de abatoare pentru ovine.

Dintre neconformităţile constatate și sancţionate pot fi menţionate următoarele:

  • desfăşurarea activităţilor în spaţii/unităţi neînregistrate sanitar veterinar;
  • deficienţe referitoare la demonstrarea trasabilităţii produselor alimentare;
  • etichetare necorespunzătoare;
  • nerespectarea cerinţelor generale de igienă;
  • lipsa implementării corespunzătoare a programul de autocontrol;
  • lipsa monitorizării temperaturii în depozit;
  • deficienţe privind elaborarea şi implementarea procedurilor bazate pe principiile HACCP;
  • deficienţe structurale: vopsea exfoliată, gresie spartă, blat tranşare deteriorat;
  • carne de miel expusă la comercializare fără expertiză sanitară veterinară.

ANSVSA recomandă tuturor consumatorilor ca achiziționarea produselor alimentare să fie făcută numai din unități sau spații aflate sub control sanitar veterinar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum