Prima pagină » Actualitate » CCR, decizie definitivă și general obligatorie referitoare la OUG privind sistemul unitar de pensii publice

CCR, decizie definitivă și general obligatorie referitoare la OUG privind sistemul unitar de pensii publice

CCR, decizie definitivă și general obligatorie referitoare la OUG privind sistemul unitar de pensii publice

În unanimitate, Curtea Constituțională a României a admis, astăzi, excepția de neconstituționalitate referitoare la Ordonanța de Urgență nr. 1/2013.

Această OUG aducea modificări și completări Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Astfel, Curtea Constituțională a României a constatat că sintagma ”la data înscrierii inițiale la pensie” este constituțională, este constituțională, în măsura în care se interpretează că se referă la stabilirea pensiei pentru limită de vârstă în ceea ce privește beneficiarii pensiilor de invaliditate”.

”În ziua de 20 ianuarie 2021, Curtea Constituțională, în cadrul controlului posterior promulgării, cu unanimitate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că sintagma „la data înscrierii inițiale la pensie” din cuprinsul art. IV alin.(2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/2013 pentru modificarea și completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice este constituțională, în ceea ce privește beneficiarii pensiilor de invaliditate, în măsura în care se interpretează că se referă la stabilirea pensiei pentru limită de vârstă prin aplicarea, pentru prima oară, a condițiilor de vârstă legală de pensionare și stagiu complet de cotizare prevăzute de Legea nr.263/2010”, se precizează în comunicatul de presă transmis de CCR.

Decizia va fi publicată în Monitorul Oficial

Această decizie a Curții Constituționale este ”definitivă și general obligatorie”, iar toate argumentele care au fost ”reținute în motivarea soluției” vor fi prezentate în cuprinsul acestei decizii, urmând ca ea să fie publicată în Monitorul Oficial al României.

”Decizia este definitivă şi general obligatorie. Argumentele reținute în motivarea soluției pronunțate de Curtea Constituțională vor fi prezentate în cuprinsul deciziei, care se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I”, precizează, într-un comunicat, Compartimentul Relații externe, relații cu presa şi protocol al Curții Constituționale.

Recomandarea video

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?