Prima pagină » Actualitate » Ce a pățit GEANINA, o româncă stabilită de 20 de ani în Italia, după ce a depus cerere de obținere a cetățeniei

Ce a pățit GEANINA, o româncă stabilită de 20 de ani în Italia, după ce a depus cerere de obținere a cetățeniei

Ce a pățit GEANINA, o româncă stabilită de 20 de ani în Italia, după ce a depus cerere de obținere a cetățeniei

Ce a pățit Geanina, o româncă stabilită de 20 de ani în Italia, după ce a depus cerere de obținere a cetățeniei.

Ce a pățit Geanina, o româncă stabilită de 20 de ani în Italia, după ce a depus cerere de obținere a cetățeniei

O profesoară româncă din Italia încearcă de 20 de ani de muncă și studii să obțină cetățenie italiană. Geanina Antemir trăiește în „Cizmă” din 2005, unde și-a construit o viață bazată pe muncă și educație, scrie rotalianul.com.

Ea predă economie la două licee din Emilia-Romagna și este angajată a Ministerului Educației, dar statul italian i-a refuzat cetățenia.

Motivul este unul legat de pandemie: în acea perioadă, românca a rămas șomeră, fapt ce i-a afectat continuitatea veniturilor, un criteriu de bază pentru obținerea cetățeniei italiene.

Antemir a contestat însă această decizie și a trimis o scrisoare Ministerului de Interne, în care și-a spus povestea de determinare.

Geanina a spus că „Italia este țara mea”, menționând sacrificiile făcute.

Cine este Geanina Antemir

Geanina Antemir s-a născut în localitatea Sârbești și a ajuns în Italia la 23 de ani, pe când țara noastră nu era încă membră UE.

A călătorit 3 zile și 3 nopți cu autocarul pentru a ajunge în Sicilia, unde locuiau rudele ei.

„În România lucram într-o fabrică de textile pentru 50 de euro pe lună și nu aveam sprijin financiar din partea familiei. Am decis să plec pentru a-mi construi un viitor mai bun”, își amintește ea.

La început, românca a muncit ca menajeră, apoi s-a mutat la Messina, unde a lucrat într-un supermarket, iar mai târziu într-un restaurant. De la spălat vase a ajuns șefă de sală. „Întotdeauna am vrut mai mult. Îmi doream să mă dezvolt, atât pentru mine, cât și pentru fiica mea”, mărturisește profesoara.

O familie din Messina a încurajat-o să își continue studiile și a obținut o diplomă în administrație, finanțe și marketing la un liceu din acest oraș.

S-a înscris apoi la Universitatea din Messina, unde a absolvit economia afacerilor și, ulterior, un master în management. În tot acest timp, Geanina a muncit să se întrețină.

Decizia de a deveni profesoară a venit în timp ce își ajuta fiica, diagnosticată cu dislexie, la efectuarea temelor.

Și-a depus dosarul pentru un post în Emilia-Romagna și, în septembrie, a fost acceptată la două licee din regiune.

Citește și: De necrezut! Ce PENSIE primește o româncă, după ce a muncit 20 de ani ca badantă în Italia

Motivul pentru care i-a fost refuzată acordarea cetățeniei

În noiembrie 2020, Antemir a solicitat cetățenia italiană, dar, după 4 ani de așteptare, cererea i-a fost respinsă.

Autoritățile au motivat faptul că, în pandemie, femeia nu a avut job în domeniul restaurantelor, ceea ce a dus la întreruperea veniturilor necesare pentru a îndeplini criteriile legale.

„Aveam toate condițiile cerute de lege la momentul depunerii cererii, dar pandemia a schimbat situația. Am continuat să studiez și să mă specializez, însă acest lucru nu a fost luat în considerare”, explică profesoara.

Pentru a obține cetățenia italiană, un solicitant trebuie să fi fost rezident timp de cel puțin 4 ani consecutiv și să demonstreze că are un venit minim anual de 8.263,31 euro în cei trei ani anteriori depunerii cererii.

Dar, în cazul Geaninei, perioada pandemiei de Covid a dus la o scădere temporară a veniturilor, ceea ce a fost suficient pentru a-i respinge cererea.

Apel către autoritățile italiene

În octombrie 2023, profesoara româncă a trimis o scrisoare Ministerului de Interne, argumentând că actuala sa situație financiară este stabilă și îndeplinește condițiile pentru a-i fi acordată cetățenia. Totodată, a inițiat un recurs administrativ pentru a contest decizia.

„Acum sunt profesoară cu normă întreagă, câștig mai mult decât suma necesară, dar birocrația nu ține cont de parcursul meu. Aștept o decizie, dar sper ca statul să își recunoască greșeala”, afirmă Antemir.

În ciuda obstacolelor, ea continuă să inspire elevii de la clasă, mulți dintre ei venind din medii similare. „Italia este casa mea. Am muncit din greu, am studiat, am crescut profesional aici. Sper ca, într-o zi, și statul să recunoască acest lucru”, mai spune Antemir.

SURSA FOTO: editorialedomani.it

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit