Prima pagină » Actualitate » Ce orașe din Ucraina au fost vizate de bombardamentele rusești | HARTĂ

Ce orașe din Ucraina au fost vizate de bombardamentele rusești | HARTĂ

Ce orașe din Ucraina au fost vizate de bombardamentele rusești | HARTĂ

O operațiune militară de amploare a fost declanșată de armata rusă, la primele ore ale dimineții, după ce Vladimir Putin recunoscut independența autoproclamatelor republici Donețk și Lugansk din Ucraina. Asupra multor orașe din Ucraina au căzut bombe, iar viața normală a locuitorilor a fost zdruncinată din temelii.

Federația Rusă a lăsat într-un con de umbră eventuale alte negocieri, iar războiul nu mai este doar o amenințare posibilă, ci o realitate care înfricoșează. 

Livemapua.com, serviciu care documentează atacurile conflictului ruso-ucrainean încă din anul 2014, atunci când Rusia a anexat Peninsula Crimeea, a publicat o hartă cu locurile unde au fost raportate, până la această oră, atacuri ale armatei ruse împotriva orașelor ucrainene.

Capitala Ucrainei, bombardată

Printre orașele care au fost vizate de bombardamentele rusești se află:

  • Kiev
  • Odesa
  • Harkov
  • Dnipro

Dar bombardamentele s-au desfășurat și în apropiere de alte baze militare, respectiv

  • Chuguev
  • Myrohorod
  • Kramatorsk
  • Vasylkiv

CNN a transmis că o coloană de blindate rusești a pătruns în Ucraina din Belarus, republică al cărei președinte, Alexandr Lukașenko, este un aliat recunoscut al lui Vladimir Putin.

Mircea Geoană: ”Situația este extrem de gravă”

Mircea Geoană, adjunctul secretarului general al NATO, a notat în mediul online că Rusia atacă de pe toate fronturile. Mesajul său a fost postat după o discuție pe care a avut-o cu premierul Ucrainei, Denys Sjmyhal.

Mircea Geoană consideră că nu poate fi vorba decât despre un ”atac nechibzuit și neprovocat” care pune în pericol viața a milioane de civili.

”Tocmai am vorbit cu premierul Ucrainei, Denys Sjmyhal, în urma atacului nechibzuit și neprovocat al Federației Ruse. Situația este extrem de gravă, Federația Rusă atacă pe toate fronturile și pune în pericol viața a milioane de civili”, a scris Mircea Geoană pe pagina sa de Facebook.


Citește și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani