Prima pagină » Actualitate » Ce sancțiune a primit consilierul lui Nicușor Dan, prins „în deplasare” cu mașina de serviciu la țară. Ce scuză a adus în Comisia de Disciplină

Ce sancțiune a primit consilierul lui Nicușor Dan, prins „în deplasare” cu mașina de serviciu la țară. Ce scuză a adus în Comisia de Disciplină

Ce sancțiune a primit consilierul lui Nicușor Dan, prins „în deplasare” cu mașina de serviciu la țară. Ce scuză a adus în Comisia de Disciplină

Consilierul personal al lui Nicușor Dan, pe probleme de ordine publică, prins în primăvară cu mașina de serviciu „în deplasare” la țară, a fost băgat în comisia de disciplină. Omul lui Nicușor Dan a susținut că în acea zi ar fi lucrat până la ora 22.00, din acest motiv fiind nevoit să se deplaseze cu mașina de serviciu în localitatea unde este domiciliată soția sa. Gândul a aflat ce sancțiune a primit Radu Costinel, consilierul care coordonează Poliția Locală a Municipiului București.

În luna aprilie 2024, Gândul a publicat în exclusivitate faptul că Radu Costinel s-a deplasat în localitatea Fierbinți din județul Ialomița cu mașina de serviciu. Era vorba de un autoturism Duster, care aparține Primăriei Capitalei.

Surse administrative precizau la acea vreme că Radu Costinel ar fi cărat cu mașina de serviciu materiale de construcții, în localitatea în care consilierul primarului și-ar construi o casă.

Radu Costinel a fost băgat în Comisia de Disciplină, unde a spus că a plecat cu mașina de serviciu în localitatea din Ialomița, acolo unde domiciliază soția, după ce într-o seară ar fi lucrat până la orele 22.00, și nu a mai avut ce să se deplaseze.

Omul lui Nicușor Dan a fost adus din Jandarmerie

Reprezentanții Primăriei Capitalei au precizat pentru Gândul că sancțiunea primită de Radu Costinel a fost tăierea a 5% din salariul pe o lună.

Radu Costinel este un fost șef din Jandarmerie, numit consilier personal al primarului general la începutul lui 2023. Acesta este consilier pe probleme de ordine publică, fiind cel care coordonează Poliția Locală a Municipiului București.

Potrivit surselor Gândul, Costinel a fost implicat în mai toate acțiunile de campanie ale primarului general, fiind un om de bază al edilului.

„Radu Costinel este implicat total în activitățile de propagandă ale primarului general, acesta participând la toate acțiunile pe care le desfășoară Poliția Locală, împreună cu ASPA, în scop electoral, la nivelul întregului București.

Radu Costinel este persoana care l-a susținut și l-a propus pe Stroe Eduard Valentin în funcția de director general la Poliția Locală București. La rândul său, Eduard Stroe este cel care a dispus amenda de 35 de milioane de euro aplicată în cazul retrocedării IOR”, spuneau sursele Gândul în aprilie 2024.

Iubita unui consilier PMB, cu mașina primăriei la Electric Castle

Nu este prima dată când un consilier al primarului folosește mașina personală în interes se serviciu.

În urmă cu doi ani, mașina de serviciu a consilierului Tudor Măcicășan a fost surprinsă tocmai la Cluj. Ulterior s-a aflat că iubita consilierului PMB a folosit mașina pentru a merge la Electric Castle.

Potrivit edilului general, consilierul a fost sancționat cu 10 la sută din salariu pe o perioadă de trei luni și și-a plătit benzina.

CITEȘTE ȘI:

Încep să plece consilierii personali ai lui Nicușor Dan. Au apărut primele demisii și concedii fără plată, cel mai probabil după ancheta DNA

Nicușor Dan, acuzat că nu a dispus desființarea a sute de construcții ilegale. Consilier: „Peste 400 de astfel de structuri continuă să existe”

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?