Prima pagină » Actualitate » Chirie imensă cerută pentru o garsonieră minusculă. În ce oraș se află locuința cu baie și bucătărie în aceeași cameră

Chirie imensă cerută pentru o garsonieră minusculă. În ce oraș se află locuința cu baie și bucătărie în aceeași cameră

Românii s-au obișnuit deja cu faptul că în Cluj-Napoca se cer cele mai mari chirii pentru cele mai mici locuințe, dar se pare că nici Australia nu face excepție de la aceste „afaceri” imobiliare.

Astfel, o garsonieră minusculă – situată în suburbia Surry Hills din Sydney – este închiriată cu 520 de dolari pe săptămână, cu toate că baia și bucătăria se află în aceeași cameră.

Practic, poți să supraveghezi mâncarea de pe foc în timp ce faci duș, pentru că doar un set de uși din sticlă semi-mată separă bucătăria de toaletă.

FOTO – Raine & Home

Practic, se poate spune cu ușurință că acea garsonieră redefinește conceptul de locuință open space.

Potrivit agentului care a postat anunțul de închiriere, spațiul este „șic” și locul perfect pentru cineva care „caută simplitatea”.

„Simplitatea nu este simplă în Surry Hills. Apartamentul are o baie imaculată cu gresie de design italian și este situat într-o suburbie vibrantă”, se mai arată în descrierea anunțului de închiriere.

Studioul a fost listat anterior în 2020 pentru 380 de dolari, iar diferența de 140 de dolari reflectă creștere rapidă a chiriilor din oraș.

Chiria medie din Sydney a crescut cu 10,3%, în ultimele 12 luni

Analiza trimestrială a chiriilor realizată de CoreLogic pentru al treilea trimestru din 2022 a arătat că chiria medie din Sydney a crescut cu 10,3%, în ultimele 12 luni.

Kaytlin Ezzy, analist de cercetare la CoreLogic, a declarat că a existat o creștere „fără precedent” a pieței în ultimii ani.

„Am văzut că chiriile au scăzut marginal în primele luni de Covid, dar, din august 2020, chiriile locuințelor naționale au crescut cu aproape 20%, echivalent unei creșteri săptămânale a chiriei de aproximativ 90 de dolari pe săptămână”, a explicat ea, citată de Adevărul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani