Prima pagină » Actualitate » Cristian Tudor Popescu, atac DEVASTATOR la adresa USR, în dosarul vaccinurilor: „Lifuroi stricați, mă doare faptul că i-am votat la europarlamentare!”

Cristian Tudor Popescu, atac DEVASTATOR la adresa USR, în dosarul vaccinurilor: „Lifuroi stricați, mă doare faptul că i-am votat la europarlamentare!”

Cristian Tudor Popescu, atac DEVASTATOR la adresa USR, în dosarul vaccinurilor: „Lifuroi stricați, mă doare faptul că i-am votat la europarlamentare!”

Cristian Tudor Popescu lansează un atac devastator la adresa Uniunii Salvați România (USR), după ce reprezentații acesteia au reclamat Dircția Națională Anticorupție (DNA) la Comisia Europeană. Totul a plecat de la dosarul vaccinurilor, dosarul în care Florin Cîțu, Vlad Voiculescu și Ioana Mihăilă au fost puși sub „lupa” procurorilor anticorupție.

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu recunoaște că i-a crescut tensiunea după ce a primit această informație din care reiese că USR declară război DNA, demontând „argumentele” apărătorilor celor acuzați că au cumpărat o cantitate uriașă de vaccinuri anti-COVID, cu toate că România nu avea nevoie de atât de multe.

Cred că mi s-a dus tensiunea la 18, de când am văzut știrea că USR reclamă în scris DNA la Comisia Europeană pentru dosarul achizițiilor de vaccinuri, după cum urmează: «În acest caz, nu este acuzat doar un fost ministru USR, ci întregul răspuns al Uniunii Europene la cea mai mare criză de sănătate din istoria recentă».

Minciună neagră, de tipul «dai în mine, dai în tine, dai în fabrici și uzine». DNA nu acuză sub nicio formă Comisia Europeană. Dimpotrivă, precizează că UE a acordat 5 zile României pentru a-și face socotelile și a hotărî câte vaccinuri dorește să achiziționeze.

«Argumentele antivacciniste ale procurorului DNA, incluse în documente oficiale, sunt incompatibile cu o Europă modernă». Minciună neagră”, punctează Cristian Tudor Popescu.

Argumentele procurorului nu pun la îndoială în niciun fel necesitatea și eficiența vaccinării, se referă doar la legalitatea, nici măcar oportunitatea, cantităților de vaccinuri contractate de odorul lor, de pseudodiamantul V.V. («Vlad Voiculescu nu e un diamant pentru managementul Sănătății, dar o opțiune mai bună nu avem acum», președinte USR Dan Barna, 12 aprilie 2021). Pe Mihăilă, USR nici nu o mai bagă în seamă, că a plecat la REPER-ul lui Cioloș.

Cristian Tudor Popescu

„Partidul USR decretează el că acuzațiile sunt «absurde», lovind fără să clipească în ideea de DNA și de stat de drept”

Cristian Tudor Popescu este tranșant, considerând că la USR sunt „lifuroi stricați” pe care i-a votat la europarlamentare, iar acum regretă.

«Urmările acestor acuzații penale absurde sunt deosebit de îngrijorătoare în contextul viitoarelor alegeri europene». Înmărmuritor!… Partidul USR decretează el că acuzațiile sunt «absurde», lovind fără să clipească în ideea de DNA și de stat de drept aidoma lui Tudorel «Mătreață» Toader și celorlalți «juriști» ai regimului Dragnea!

Și toate astea, în condițiile în care tripleta CVM e abia în cercetare, nici măcar n-au fost trimiși în judecată.  Faptul că i-am votat la europarlamentarele din 2019 pe acești lifuroi stricați forfotind sub numele de USR mă doare mai rău decât votul pe care l-am pus în urnă, în alegerile din 2000, cu numele lui Ion Iliescu.

P.S. – Lifuroi – pești mici, chiar foarte mici, abia ieșiți din icre, străvezii de li se vede zgârciul care le ține loc de șira spinării”, a precizat jurnalistul și analistul Cristian Tudor Popescu.


Citește și:

VIDEO | Vlad Voiculescu, IRITAT de întrebarea referitoare la surplusul de vaccinuri anti-COVID: „Cât ai luat șpagă, magicianule?”

REACȚIE PSD la anunțul DNA: În timp ce românii mureau, Voiculescu, Cîțu și Mihăilă FURAU!

Vlad Voiculescu, reacție la ANCHETA DNA. „Deciziile privind achiziția de vaccinuri au fost luate de premierul de la acea vreme”

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate