Cristian Tudor Popescu, despre VICTORIA Simonei Halep în meciul de la Hong Kong: „A tras cu dinții și a răzbit, după mai bine de două ore”

Publicat: 02 10. 2024, 21:06
Actualizat: 02 10. 2024, 21:09
Simona Halep

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a analizat jocul Simonei Halep în primul ei meci de turneu WTA, desfășurat la Hong Kong, în care a învins-o pe australianca Arina Rodionova.

Cristian Tudor Popescu a lăudat determinarea Simonei Halep în meciul de la Hong Kong, în care a avut-o ca adversară pe jucătoarea australiancă Arina Rodionova. Jurnalistul a observat și momentul critic pentru Halep, când a fost nevoită să refacă energia pentru a câștiga partida.

„Îndârjire. Asta am văzut la Simona în primul ei meci de turneu WTA, la Hong Kong, după atâta vreme de stat pe tușă. Adversara, australianca Rodionova, s-a dovedit foarte incomodă, rezistentă în raliuri, capabilă să treacă brusc din apărare în atac și posedând un rever tăiat remarcabil. Simona a luat clar primul set, 6-2, apoi știam însă că va veni „punctul mort” fizic, când va avea nevoie de al doilea suflu ca să-l depășească.”, a scris jurnalistul pe Facebook.

Cristian Tudor Popescu a rămas impresionat de forța și rezistența lui Halep, care a câștigat meciul, în ciuda condițiilor meteo potrivnice de pe zgura din Hong Kong.

„Și a reușit! S-a aplecat în față sufocată la capătul unor schimburi lungi și tari – e și o căldură umedă rea la Hong Kong – , dar a tras cu dinții de ea și a răzbit în setul decisiv, 6-4, după mai bine de două ore. Să vedem câte meciuri va mai fi capabilă să reziste…”, a conchis CTP.

Simona Halep a revenit pe teren după patru luni și jumătate, învingând-o pe australianca Arina Rodionova (34 de ani, 114 WTA) într-un meci intens de 2 ore și 8 minute.