Prima pagină » Actualitate » Demiterea lui Vlad Voiculescu, cerută de un vicepreședinte al PNL! Ben Oni Ardelean: „Tot circul, bătaia de joc la adresa pacienților…”

Demiterea lui Vlad Voiculescu, cerută de un vicepreședinte al PNL! Ben Oni Ardelean: „Tot circul, bătaia de joc la adresa pacienților…”

Demiterea lui Vlad Voiculescu, cerută de un vicepreședinte al PNL! Ben Oni Ardelean: „Tot circul, bătaia de joc la adresa pacienților...”

Vicepreședintele PNL Ben Oni Ardelean îi va cere premierului Florin Cîţu demiterea lui Vlad Voiculescu.

„În calitate de vicepreședinte al Partidului Național Liberal, voi solicita premierului Florin Cîţu, în cadrul Biroului Politic Național, demiterea de urgență a ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu. Tot circul, bâlbâiala și bătaia de joc la adresa pacienților de la Spitalul Foișor a umplut paharul. Pacienții cu diferite boli nu mai pot fi ignorați și dați la o parte în detrimentul pacienților infectați cu COVID”, scrie liderul liberal pe Facebook, potrivit Mediafax.

Potrivit acestuia, chiar dacă managementul Spitalului Foișor s-a opus transformării în unitate COVID-19, printr-o scenă similară cu prelungirea carantinării Timișoarei, s-a dat un ordin – ignorând voința și argumentele celor de acolo – prin care au fost evacuați în toiul nopții zeci de pacienți.

Acuzații grave: „Ministrul Sănătății, direct răspunzător de trauma pacienților…”

„Ministrul Sănătății este direct răspunzător de trauma trăită de pacienții evacuați, avizând propunerea DSU. Semnalez de câteva luni derapajele, stângăciile și atitudinea acestui ministru. Din păcate nu am avut parte de revizuiri a strategiei, a gândirii, a comunicării sau a creării de proceduri. Este clar pentru toată lumea că domnul Voiculescu este depășit de situație, iar astfel vom face un bine atât lui, cât și pacienților din România. Ministerul Sănătății are nevoie de un ministru competent la cârma sa. Să-l găsim urgent!”, susține Ben Oni Ardelean.

Evacuările din Spitalul „Foișor” continuă și sâmbătă. Câți pacienți au rămas internați, noaptea trecută

Reprezentanții Spitalului de Ortopedie, Traumatologie și TBC Osteoarticular „Foișor” au declarat, sâmbătă, că în cursul zilei de astăzi mai trebuie evacuați ultimii opt pacienți cu probleme ortopedice. Abia apoi urmează pregătirea circuitelor pentru bolnavii COVID-19, relatează Mediafax.

Viorel Hușanu, președintele Federației Sindicale Sanitas, cere demisia lui Vlad Voiculescu, după mutarea pacienților de la Foișor

Președintele Federației Sindicale Sanitas, Viorel Hușanu, i-a cerut vineri seara, printr-o postare pe pagina sa de Facebook, demisia ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, ca urmare a evacuării pacienților de la Spitalul Foișor din Capitală.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate