Prima pagină » Actualitate » DOCUMENT | Schimbări pentru cei care revin în România din țările aflate pe lista de risc epidemiologic

DOCUMENT | Schimbări pentru cei care revin în România din țările aflate pe lista de risc epidemiologic

DOCUMENT | Schimbări pentru cei care revin în România din țările aflate pe lista de risc epidemiologic
DOCUMENT | Schimbări pentru cei care revin în România din țările aflate pe lista de risc epidemiologic / Foto: Pixabay.com

CNSU (Comitetul Național pentru Situații de Urgență) a făcut noi modificări în privința celor care se întorc în țară din țările aflate pe lista cu risc epidemiologic.

Cea mai importantă se referă la faptul că a crescut la 6 ani vârsta până la care copiii sunt scutiți de carantină la întoarcerea din țări aflate pe lista galbenă sau roșie, fără test PCR.

Până acum, de această scutire aveau parte doar copiii până la 3 ani.

Persoanele scutite de carantină, la sosirea în țară

Pentru copiii cu vârste între 6 și 16 ani, scutirea de carantină se face în baza unui test PCR negativ, vechi de cel mult 72 de ore.

Măsura este valabilă pentru cei care se întorc din țările aflate în zonele galbenă și roșie.

De asemenea, sunt scutiți de carantină adulții care au efectuat schema completă de vaccinare, au test COVID negativ sau pot face dovada că au trecut prin infecția cu COVID-19.

Pentru cei care se întorc din zona verde nu există restricții la întoarcerea în țară.

Hotararea CNSU Nr 51 din 26 07 2021

Hotarare CNSU Nr. 50 din 26.07 2021

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit