Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Măcelul ”milionarilor” de la Tărtășești, arbitrat de Nuțu Cămătaru. Celebrul lider interlop le-a cerut bătăușilor să facă pace

EXCLUSIV | Măcelul ”milionarilor” de la Tărtășești, arbitrat de Nuțu Cămătaru. Celebrul lider interlop le-a cerut bătăușilor să facă pace

EXCLUSIV | Măcelul ”milionarilor” de la Tărtășești, arbitrat de Nuțu Cămătaru. Celebrul lider interlop le-a cerut bătăușilor să facă pace

Liderul interlop bucureștean Nuțu Cămătaru s-ar fi implicat în scandalul sângeros care a avut loc, la sfârșitul săptămânii trecute, într-un salon de evenimente din comuna dâmbovițeană Tărtășești. Răfuiala i-a pus față în față pe fiii fostului primar din localitate și pe trei dintre cei mai violenți interlopi din București și Ilfov.

Unul dintre fiii fostului primar din comuna Tărtășești, Ion Rusu, care, atunci când era în funcție, era considerat unul dintre cei mai bogați edili din România, și-a serbat ziua de naștere la salonul de evenimente pe care familia lui îl deține în localitate.

Pentru că, tot la sfârșitul săptămânii trecute, era și ziua unui bodyguard care avea în grijă paza unui alt salon de evenimente, pe care familia Rusu l-a deschis în Pipera, sărbătoritul Eduard Rusu, zis și „Prințișorul de la Tărtășești”, i-a spus acestuia că își pot face ziua împreună și l-a încurajat să-și invite câțiva prieteni.

Surse judiciare au declarat, pentru Gândul, că bărbatul respectiv este Ion Coporan, cercetat alături de frații Anaser și Aramis Duduianu în dosarul în care aceștia sunt acuzați de extorcarea mai multor interpreți de muzică lăutărească.

Sursele citate au precizat că, pentru această petrecere, Coporan ar fi contactat mai mulți lăutari, însă aceștia l-ar fi refuzat la cererea expresă a temutului Marian Sîrbu, zis Box, care s-ar afla în conflict deschis cu acesta.

Până la urmă, a acceptat să cânte, la petrecere, Luis Gabriel, pentru care Coporan ar lucra, ocazional, ca gardă de corp.

Primarul ar fi fugit de la petrecere

La ziua lui Eduard Rusu s-ar fi adunat aproximativ 100 de invitați, între care și actualul primar din Tărtășești, Cristian Tudorache. De partea cealaltă, Coporan l-ar fi invitat pe Constantin Raiciu, zis Costi Litrașu, care a venit, la rândul lui, însoțit, printre alții, de Marius Alecu, zis Bebino, și Alexandru Stoica, poreclit Aticu, toți trei fiind considerați drept unii dintre cei mai violenți interlopi din București și județul Ilfov.

De altfel, atât Litrașu, cât și Bebino sunt în control judiciar, ambii pentru tentative de omor, dar și pentru alte fapte de natură violentă.

Surse din rândul anchetatorilor au spus, pentru Gândul, că în toiul petrecerii, cei trei l-ar fi monopolizat pe lăutar, care a rămas să cânte numai lângă masa lor, gest care l-ar fi înfuriat pe sărbătoritul Eduard Rusu.

Acesta ar fi început să-i înjure, de la mașa lui, pe invitații lui Coporan, care, conform unor martori, nu l-ar fi băgat în seamă. Atitudinea acestora l-ar fi înfuriat și mai tare pe Rusu, care, cu toate că se deplasează cu ajutorul unei cârje, s-ar fi dus direct la masa acestora și ar fi început să facă scandal.

În acest context, unul dintre interlopi l-ar fi împins, iar sărbătoritul și-ar fi pierdut echilibrul și ar fi căzut. Imediat, fratele lui, Marius, l-ar fi lovit cu pumnul pe Litrașu și a declanșat, astfel, o bătaie generală, în timpul căreia ar fi fost lovit, în cap, de Bebino, cu un baston telescopic din metal, motiv pentru care ar fi avut nevoie de mai multe copci.

În același timp, Litrașu ar fi lovit mai multe persoane cu mânerul unui briceag și ar fi scos inclusiv un pistol. Litrașu și gașca lui au fugit înainte ca primele echipaje de poliție să ajungă la fața locului, astfel că aceștia au fost citați, ulterior, după ce anchetatorii s-au autosesizat pentru infracțiunea de tulburare a ordinii publice, în condițiile în care, pentru investigarea acestei fapte, nu este nevoie de plângere prealabilă.

Bebino ar fi fugit din țară

Ca urmare, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Răcari, polițiștii l-au adus la audieri pe Costeluș Litrașu, însă Aticu și Bebino apucaseră să dispară. Marius Alecu, zis Bebino, ar fi trecut granița și ar fi ajuns pe teritoriul Italiei.

Conform anchetatorilor, Litrașu a adus cu el și un pistol de tip airsoft, marca Smith and Wesson, despre  a susținut că l-ar fi avut la el în noaptea incidentului, însă există bănuiala că este vorba despre o altă armă, în condițiile în care, din relatările unor martori, pistolul pe care interlopul l-ar fi scos în timpul conflictului ar fi fost unul cu glonț.

Cu toate că interlopul Costi Litrașu a fost deja arestat pentru 29 de zile, niciunul dintre membrii familiei Rusu nu a depus plângere. Surse din rândul anchetatorilor au dezvăluit, pentru Gândul, că la scurt timp după producerea incidentelor sângeroase ar fi intervenit Ion Balint, alias Nuțu Cămătaru, care ar fi în bune relații cu socrul lui Eduard Rusu, dezvoltatorul imobiliar din Snagov, Dan Vâlceanu.

Liderul interlop i-ar fi rugat pe aceștia să nu se adreseze autorităților. De altfel, Aticu este finul lui Nuțu Cămătaru, în timp ce pe Costeluș Litrașu l-a cunoscut la penitenciar, unde ar fi legat o strânsă prietenie.

Recomandarea video

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?