FCSB s-a CALIFICAT în Europa League, după o pauză de 7 ani, în urma unui gol înscris de Olaru în prelungirile returului cu Lask Linz

Publicat: 30 08. 2024, 00:06
FCSB s-a CALIFICAT în Europa League

FCSB s-a calificat în faza principală din Europa League, joi seară, după 1-0 în returul play-off-ului cu LASK. În tur, scorul fusese 1-1. Astfel, roș-albaștrii s-au calificat după o pauză de 7 ani, fiind și sunt singura echipă românească rămasă în cupele europene, după ce clujenii de la CFR au ratat calificarea în Conference League.

Căpitanul Darius Olaru a înscris unicul gol al partidei, în minutul 90+3, cu 2 minute înainte de final.

FCSB urmează să joace 8 meciuri cu 8 echipe diferite în faza principală din Europa League. Patru dintre ele vor fi acasă, alte patru în deplasare. Echipa patronată de Gigi Becali își va afla adversarele vineri, 30 august.