Prima pagină » Actualitate » Funcționarii publici care nu dețin certificat verde Covid vor fi amendați cu 300 de euro pe săptămână de autoritățile elene

Funcționarii publici care nu dețin certificat verde Covid vor fi amendați cu 300 de euro pe săptămână de autoritățile elene

Funcționarii publici care nu dețin certificat verde Covid vor fi amendați cu 300 de euro pe săptămână de autoritățile elene

Funcționarii publici nevaccinați care refuză să susțină un test Covid săptămânal vor fi amendați cu 300 de euro pe săptămână, a declarat joi ministrul de Interne Makis Voridis.

Ministrul de Interne Makis Voridis a anunțat vineri că Executivul  va impune o amendă săptămânală de 300 de euro, care va fi reținută din salariu, funcționarilor publici nevaccinați care refuză să susțină testele COVID-19 mandatate legal.

Voridis a menționat că amenda cumulativă pe o perioadă de o lună echivalează cu o reținere integrală a întregului salariu lunar pentru marea majoritate a funcționarilor publici. El a spus că implementarea măsurii începe săptămâna aceasta.

Guvernul a introdus noi reguli în august, potrivit cărora lucrătorii nevaccinați din birourile și întreprinderile din sectorul privat și public trebuie să fie supuși testelor regulate, pe cheltuiala lor, o dată pe săptămână. 

Acțiuni în instanță depuse împotriva profesorilor și lucrătorilor din domeniul sănătății

Între timp, în ceea ce privește o serie de procese – depuse împotriva profesorilor și lucrătorilor din domeniul sănătății de către antivacciniști  – Voridis a descris acțiunea în justiție ca „neîntemeiată și lipsită de sens”, deoarece există „un model [care este distribuit de către și către vaccinarea și testare] care include acuzații de înaltă trădare, tortură și organizații criminale ”.

El a spus că există o campanie în curs de desfășurare de către reclamanți și antivacciniști cu privire la existența COVID-19 și a testării.

Voridis a spus că cei cărora li s-au comunicat aceste procese ar trebui să depună imediat o contra-acțiune împotriva persoanei care i-a dat în judecată, astfel încât, persoana care i-a dat în judecată să poată fi arestată pe loc, pe baza acuzațiilor false și a calomniilor din proces.

Guvernul anunțase anterior că statul va plăti costurile legale ale profesorilor care au fost dați în judecată.

„Trebuie să oferim o direcție generală – cred că procurorul Curții Supreme a luat deja măsuri – care va permite ca respectivele cazuri să fie imediat respinse fără nici o examinare ca fiind evident nefondate și false. Cu toate acestea, trebuie să fie revizuită o contra-acțiune, care susține că a fost trimisă în judecată din motive false și calomniată, depusă de cei care au fost dați în judecată de către antivacciniști, iar inculpatul trebuie să meargă în instanță și să fie judecat pentru faptele lor, astfel încât să putem termina cu această problemă.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?