Prima pagină » Actualitate » Gianluca Zambrotta, fostul jucător de la Juventus și AC Milan, suferă de o boală gravă: „Voi fi operat. Problema s-a înrăutățit”

Gianluca Zambrotta, fostul jucător de la Juventus și AC Milan, suferă de o boală gravă: „Voi fi operat. Problema s-a înrăutățit”

Gianluca Zambrotta, fostul jucător de la Juventus și AC Milan, suferă de o boală gravă:

Gianluca Zambrotta, 44 de ani, fostul jucător de la echipe prolifice precum Juventus sau AC Milan, au dezvăluit că suferă de o boală ce i-a afectat genunchi și este în pericol să nu mai poată merge decât cu ajutorul protezelor. 

Zambrotta a vorbit, într-un podcast, despre problemele de sănătate care-l macină de ceva vreme și a menționat că urmează să fie supus unei intervenții chirurgicale complexe. Fostul fotbalist de la Juventus a fost diagnosticat cu „Genu varum”, mai exact „sindromul picioarelor în paranteze”.

„Medicii se uită la mine și mă întreabă cum merg. În curând voi fi operat la ambii genunchi. Îmi vor îndrepta picioarele tăind bucăți mici de os deasupra și dedesubt și inserând plăci pentru a încerca să împiedice posibilitatea de a folosi de acum o proteză completă”, a spus Zambrotta, transmite Golazo.ro.

Sportivul a precizat că afecțiunea a evoluat de-a lungul timpului, iar cauza este și una genetică.

„Problema s-a înrăutățit de-a lungul timpului, atât din cauza a unor predispoziții genetice, cât și a lipsei meniscurilor interne. Și probabil că ar fi trebuit să încep să lucrez la asta mai devreme”, a adăugat Zambrotta.

Gianluca Zambrotta a mărturisit că medici chirurgi care l-au consultat au fost surprinși de gravitatea afecțiunii și de faptul că sportivul încă se mai poate mișca în ciuda stadiului avansat al bolii.

„În curând voi fi operat la ambii genunchi. Am vizitat trei sau patru chirurgi de seamă la nivel național și nu îmi pot explica cum pot avea acești genunchi sau cum pot să mă angajez în activități fizice precum padelul”, a spus Zambrotta la același podcast.

FOTO: Profimedia

Citește și:

Rapidul lui Șumudică MIZEAZĂ pe kosovari, al patrulea din ultimii doi ani! Cine e ultima achiziție din Giulești

Dinamo vrea să transfere un jucător de la FCSB

Fostul fotbalist din Superligă, ARESTAT pentru trafic de droguri. Marius Siminic scăpase recent de o condamnare pentru delapidare la Mobexpert

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
România exportă mai mult decât importă, arată un raport