Prima pagină » Actualitate » Gigi a murit la 49 de ani, după ce a fost confirmat cu COVID. Pompierul a lăsat în urmă doi copii

Gigi a murit la 49 de ani, după ce a fost confirmat cu COVID. Pompierul a lăsat în urmă doi copii

Foto: Pixabay.com - ilustrativ

Doliu la ISU Sălaj, unde Gigi Balosin, un pompier de 49 de ani, a murit, după ce la începutul lunii noiembrie a fost diagnosticat cu COVID-19.

Deși inițial starea sa de sănătate a fost bună, bărbatul a ajuns la Secția Boli Infecțioase din cadrul Spitalului Județean de Urgență Zalău, unde a avut nevoie de masca de oxigen timp de trei săptămâni, scrie observatornews.ro.

Starea de sănătate a lui Gigi s-a înrăutățit și medicii l-au transferat, joia trecută, la Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie din Cluj-Napoca.

Vinerea trecută, starea sa a devenit critică, deoarece plămânii i-au fost distruși de COVID.

Medicii nu l-au mai putut salva pe pompierul de 49 de ani, care a murit luni după-amiază.

Cei care l-au cunoscut pe Gigi Balosin sunt șocați de decesul acestuia: “Nu imi vine sa cred!!..un om puternic, plin de viata, tanar, mereu cu o vorba buna pt.oricine ne-ai parasit pentru totdeauna. Ai fost ca un frate mai mare pt.mine si mereu mi-ai fost de ajutor cu orice. Balosin Gigi nu te voi uita niciodata… Dormi in pace prieten drag. Vei ramane mereu in inimile si gandurile noastre”, a scris un apropiat.

„Un apreciat pompier din Cehu Silvaniei s-a stins astăzi din viață la vârsta de 48 de ani, pe un pat de spital din Cluj-Napoca.Gigi Balosin s-a infectat cu coronavirus, însă își revenise zilele trecute. Acesta le-a spus tot timpul, cât se afla pe patul de spital, prietenilor săi, ca regreta faptul ca nu s-a vaccinat împotriva COVID-19. Din păcate, pompierul a pierdut lupta cu viața, prietenii săi luându-și acum rămas bun de la acesta. Balosin Gigi a fost pompier la Garda Cehu-Silvaniei, iar în urmă cu 4 luni a ieșit la pensie”.

“Cu mare tristețe am aflat despre trecerea la cele veșnice a colegului nostru plt. adj. șef (r) BALOSIN GIGI, în vârstă de doar 49 de ani. Întregul personal al unității noastre împărtășește durerea pierderii și adresează sincere condoleanțe familiei în aceste momente foarte triste! A fost un om deosebit și un adevărat profesionist, un reper pentru colegi și un exemplu pentru cei mai tineri!! Dumnezeu sa-l ierte și sa-l odihnească în pace! Drum lin spre îngeri!”, a transmis şi ISU Smurd Sălaj.

Gigi Balosin ieșise la pensie în urmă cu patru luni

Bărbatul era originar din Focșani și a urmat Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești din județul Prahova. După absolvire, acesta a fost repartizat în Sălaj, unde a urmat o carieră militară de excepție la Garda de Intervenție Cehu Silvaniei.

El s-a stabilit la Cehu Silvaniei, unde s-a însurat, având și doi copii: o fată de aproape 20 de ani și un băiat de 7 ani.

În două decenii de activitate, acesta a participat la sute de misiuni, ca pompier. În septembrie, după ce a împlinit 49 de ani, Gigi Balosin s-a pensionat cu gradul de plutonier adjutant șef (cel mai mare grad ca și subofițer), scrie sursa citată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum