Încă o medalie pentru România, la JO 2024! Halterofila Mihaela Cambei a obținut medalia de ARGINT, fiind foarte aproape de aur

Publicat: 08 08. 2024, 00:18

Mihaela Cambei a obținut medalia de argint la haltere, miercuri , în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris! Sportiva a avut o evoluție excelentă şi a fost la un pas de a câștiga aurul.

Sportiva Mihaela Cambei (21 de ani) a cucerit medalia de argint în finala la haltere de la Jocurile Olimpice de la Paris. Românca s-a impus în proba stilului smuls, după ce a ridicat 89, 91 și 93 de kilograme.

La stilul ridicat, încă de la prima încercare, Mihaela Cambei a reușit să ridice 106 kilograme, după care 110 kilograme și 112 kilograme, ea terminând proba din finală pe poziția a doua, cu 205 kilograme în total, scrie Prosport.ro.

Pe primul loc s-a clasat Zhihui Hou din China, care a ridicat un total de 206 kilograme. Chinezoaica, favorită a probei și care a stabilit un nou record olimpic, a fost forțată să ridice 117 kilograme pentru a o depăși pe româncă.

Pe locul trei a urcat thailandeza Surodchana Khambao, cu 200 kilograme în total, 88 de kilograme la stilul smuls și 112 de kilograme la stilul aruncat.

Mihaela Cambei are în palmares nu mai puțin de șase titluri europene și două medalii obținute la Campionatele Mondiale.

La primele sale participări în cadrul Campionatelor Mondiale, românca s-a situat pe locul 4 la Bogota 2022 și pe 5 la Riyadh 2024, în ambele dăți ea având rezultate mai bune la smuls, stilul său preferat.

Mihaela Cambei a adus țării noastre a opta medalie de la Jocurile Olimpice de la Paris și a patra de argint.