Prima pagină » Actualitate » Incidență record în București. Rata de infectare depășește 18 cazuri la mia de locuitori. Toate județele din România sunt în scenariul roșu

Incidență record în București. Rata de infectare depășește 18 cazuri la mia de locuitori. Toate județele din România sunt în scenariul roșu

Incidență record în București. Rata de infectare depășește 18 cazuri la mia de locuitori. Toate județele din România sunt în scenariul roșu

Rata de infectare depășește, duminică, 18 cazuri la 1.000 de locuitori, aceasta fiind mai mare cu 2 unități, comparativ cu ziua anterioară. În prezent, toate județele din România sunt în scenariul roșu.

Rata de infectare cumulată la 14 zile a COVID-19 în București a ajuns, duminică, la 18,05 la mia de locuitori, potrivit DSP.

Duminică, 5.497 de persoane au fost diagnosticate cu COVID-19, în București.

Incidența cazurilor de COVID-19 a început să crescă în prima parte a lunii iulie 2021, când era la 0,03 la mie.

  • 30.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 18.05
  • 29.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 16.07
  • 28.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 14.11
  • 27.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 12.79
  • 26.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 11.71
  • 25.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 11.03
  • 24.01.2022 – ora 10:00 – valoarea de 10.23

În 1 ianuarie, incidența era de 0,72 la mia de locuitori. Bucureștiul a ajuns, din nou, în scenariul roșu pe 12 ianuarie, când a depășit pragul de 3 la mie.

Toate județele din România, în scenariul roșu

Toate județele din România și municipiul București sunt în scenariul roșu, începând de duminică, potrivit raportării transmise de Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Incidența infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, la nivel național, a ajuns, duminică, la 12,28 la mia de locuitori.

Cea mai mare incidență a cazurilor COVID-19 se înregistrează în județul Cluj, fiind de 21,48 la mia de locuitori.

Județul Mehedinți are cea mai mică incidență a cazurilor COVID-19 – 3,03 la mia de locuitori.

Cifra infectărilor zilnice a scăzut, duminică, sub 20.000

Cifra infectărilor zilnice a scăzut, duminică, sub 20.000, după ce 4 zile la rând a depășit 30.000, anunță GCS.

Într-un interval de 24 de ore, pe teritoriul României, au fost înregistrate 19.668 de persoane pozitive cu virusul SARS-CoV-2, dintr-un total de 59.234 teste RT-PCR și antigen efectuate.

Gradul de pozitivare este de 33,2%.

Numărul noilor infectați este în scădere față de ziua anterioară, când au fost anunțate 30.168 de cazuri noi.

Duminică, au fost raportate 52 decese, dintre care 1 anterior.

Și bilanțul morților asociate COVID-19 este în scădere față de ziua precedentă. Sâmbătă au fost raportate 75 decese, dintre care 3 anterioare.

În total, până astăzi, 30 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.196.394 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 49.693 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.899.522 de pacienți au fost declarați vindecați.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate