Prima pagină » Actualitate » Israel scade vârsta de eligibilitate pentru a treia doză de vaccin COVID-19 la 12 ani

Israel scade vârsta de eligibilitate pentru a treia doză de vaccin COVID-19 la 12 ani

Israel scade vârsta de eligibilitate pentru a treia doză de vaccin COVID-19 la 12 ani

Israelul își extinde volumul de adminstrare a rapelului Covid-19 către toți locuitorii cu vârsta peste 12 ani, a declarat duminică Ministerul Sănătății.

După ce Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a cerut țărilor să nu înceapă încă programul de rapel, Israelul a anunțat că va administra a treia doză tuturor cetățenilor cu vârsta peste 12 ani, potrivit Reuters.

Decizia, aprobată duminică, este cea mai recentă fază a unui program de rapel care a început luna trecută cu israelienii peste 60 de ani. A fost extinsă în etape pe parcursul a câtorva săptămâni pentru persoanele de 50, 40 și 30 de ani. Aproximativ 2 milioane de persoane – mai mult de 20% din aproximativ 9 milioane de persoane din țară – au primit a treia doză.

Israelul a fost una dintre primele țări care și-a vaccinat populația la începutul acestui an, permițând guvernului să renunțe la aproape toate restricțiile privind activitățile publice. Dar acum are una dintre cele mai mari rate de infecție din lume datorită răspândirii rapide a variantei Delta, chiar și printre cei vaccinați, și a restabilit purtarea măștii sanitare.

Israelul a aprobat programul de rapel după ce experții au concluzionat că eficacitatea vaccinului scade în timp. Acum oferă stimulente pentru oricine este vaccinat. Datele timpurii au indicat faptul că rapelul încetinește răspândirea variantei Delta și previne bolile grave în rândul celor vaccinați.

Nou-alesul prim-ministru israelian, Naftali Bennett, a luat această decizie, susținând că rapelurile sunt o modalitate eficientă de a controla răspândirea largă a variantei Delta.

Anunțând că rapelul va fi acum disponibil pentru toți cei cu vârsta de peste 12 ani, Bennett a asigurat localnicii că „a treia doză de vaccin funcționează”.

„A treia doză de vaccin funcționează”, a spus prim-ministrul Naftali Bennett, în timp ce făcea apel la public pentru a se vaccina. „Există deja rezultate: creșterea morbidității severe a început să încetinească. ”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?