Prima pagină » Actualitate » Kremlinul a anunțat că a ucis cinci „sabotori” ucraineni care încercau să intre în Rusia

Kremlinul a anunțat că a ucis cinci „sabotori” ucraineni care încercau să intre în Rusia

Kremlinul a anunțat că a ucis cinci „sabotori” ucraineni care încercau să intre în Rusia

Forțele ruse au anunțat că au ucis un grup de cinci persoane care au încălcat luni granița de sud-vest a țării dinspre Ucraina. Kievul respinge spune că este o știre falsă fabricată de ruși, relatează Reuters.

O patrulă de frontieră a Serviciului Federal de Securitate a identificat un grup de „sabotaj și recunoaștere” care a încălcat granița în regiunea Rostov, ceea ce a determinat-o să cheme trupele pentru întăriri.

„Două vehicule ale armatei ucrainene au trecut frontiera de stat în Federația Rusă pentru a evacua grupul de sabotaj de pe teritoriul Ucrainei. În urma confruntării, cinci membri ai grupului de sabotaj și recunoaștere care au încălcat frontiera rusă au fost eliminați”, a precizat acesta.

Grupul a fost detectat în apropierea satului Mityanskaya din regiunea rusă Rostov, a precizat Kremlinul, adăugând că nu au existat victime de partea rusă.

Ucraina a respins relatarea ca fiind o informație falsă.

„Un alt fals. Nu avem oameni acolo și nici nu ar putea fi acolo”, a declarat armata ucraineană.

Temerile cresc la Kiev și în Occident că în estul Ucrainei ar putea fi pusă în scenă o operațiune sub steag fals – un act comis cu intenția de a arunca vina pe o altă parte – care ar putea fi folosită ca pretext pentru ca Rusia să atace. Rusia neagă astfel de planuri.

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cel mai nou și avansat portavion al Chinei a traversat Strâmtoarea Taiwanului