„Rezultat lamentabil!”. Cunoscut jurnalist român, CRITICI dure la adresa lui David Popovici: „A fost cel mai slab rezultat din istoria modernă”

Publicat: 01 08. 2024, 10:16

David Popovici, tânărul înotător român de doar 19 ani, a reușit să obțină primele medalii ale României la Jocurile Olimpice. Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 200 de metri liber și medalia de bronz la proba de 100 de metri liber, demonstrând o performanță remarcabilă în arena internațională.

În finala probei de 200 de metri liber, David Popovici a impresionat prin determinarea sa, reușind să termine cursa cu un timp de 1’44”72. A depășit adversari redutabili, precum britanicul Matthew Richard, pe care l-a întrecut cu doar două sutimi de secundă, și americanul Luke Hobson, clasat pe locul al treilea cu un timp de 1’44”79.

David Popovici, la Jocurile Olimpice de la Paris / Sursa foto: Prosport

„Nu are adversari, sunt slabi ceilalți, iar el cu demarajul lui foarte lent reușește finalmente să câștige”

Cu toate acestea, performanța tânărului sportiv nu a fost pe deplin apreciată de toți comentatorii sportivi. Radu Banciu a criticat timpul obținut de Popovici, considerându-l cel mai slab rezultat din istoria modernă a acestei probe.

David Popovici a câștigat fără glorie finala la 200. El, dacă ar pleca așa cum termină, ar bate toate recordurile. Am văzut și în finala de la 200, ca și timp a fost cel mai slab rezultat din istoria modernă, victoria lui la 200 de metri. Niciodată nu s-a înotat atât de slab pe distanța asta. Asta ce înseamnă, că nu are adversari, sunt slabi ceilalți, iar el cu demarajul lui foarte lent reușește finalmente să câștige. Așa a făcut și ieri (n.r. – luni) a câștigat pe final, dar cu un rezultat lamentabil, față de ce s-ar putea obține”, a declarat Banciu în cadrul emisiunii Football All Inclusive, citat de Ziare.com.