Prima pagină » Actualitate » Laura Bîlcea (Crișan), acuzată că și-a ucis tatăl într-un atentat cu bombă, a fost ELIBERATĂ din arest. Ce condiții va trebui să respecte aceasta

Laura Bîlcea (Crișan), acuzată că și-a ucis tatăl într-un atentat cu bombă, a fost ELIBERATĂ din arest. Ce condiții va trebui să respecte aceasta

Laura Bîlcea (Crișan), acuzată că și-a ucis tatăl într-un atentat cu bombă, a fost ELIBERATĂ din arest. Ce condiții va trebui să respecte aceasta

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri, 21 februarie, să înlocuiască arestul preventiv cu măsura controlului judiciar pentru 60 de zile în cazul Laurei Bîlcea (fostă Crișan), acuzată de omor calificat, distrugere și nerespectarea regimului materiilor explozive.  Fiica omului de afaceri Ioan Crișan, și complicii săi, Sebastian Ilie Bulbuc și Adrian Bogdan Horodincă, sunt acuzați de implicare în asasinarea afaceristului din Arad, ucis în 2021 cu o bombă amplasată în mașina sa. Aceștia au fost arestați preventiv la data de 13 noiembrie. Laura Bîlcea (Crișan) va purta o brățară electronică și nu va putea părăsi România. 

Decizia Instanței

„Admite contestaţia formulată de inculpata Bîlcea Laura Oana împotriva încheierii F/DL din 03 februarie 2025, pronunțată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Curţii de Apel Bucureşti – Secţia II penală, în dosarul nr. 595/2/2025 (366/2025).

Desfiinţează, în parte, încheierea atacată şi rejudecând: În conformitate cu disp. art. 204 alin. 12 din Codul de procedură penală raportat la art. 202 alin. 4 lit. b şi art. 211 din Codul de procedură penală, înlocuieşte măsura arestului preventiv privind pe inculpata Bîlcea Laura Oana cu măsura preventivă a controlului judiciar, pe o perioadă de 60 de zile începând cu data de 21.02.2025 şi până la data de 21.04.2025, inclusiv.

Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatei Bîlcea Laura Oana (…) de sub puterea mandatului de arestare preventive nr. 2/U din data de 13 noiembrie 2024 emis de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia Penală, dacă nu este arestată în altă cauză.

Obligațiile Laurei Bîlcea-Crișan

În baza art.215 alin.1 din Codul de procedură penală, obligă pe inculpata Bîlcea Laura Oana ca pe timpul cât se află sub control judiciar, să respecte următoarele obligaţii:

  • să se prezinte la organul de urmărire penală ori de câte ori este chemată;
  • să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
  • să se prezinte la organele de poliţie în a căror circumscripţie locuieşte. să nu depăşească limita teritorială a statului român fără încuviinţarea prealabilă a organului judiciar;
  • să poarte permanent un dispozitiv electronic de supraveghere;
  • să nu comunice cu ceilalţi inculpaţi şi martori în cauză, direct sau indirect, pe nici o cale.

În temeiul art.215 alin. 3 din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatei că, în caz de încălcare, cu rea-credinţă, a obligaţiilor care îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau cu măsura arestării preventive.

Dispune emiterea adreselor prevăzute de art.215 alin. 5 din Codul de procedură penală. Cheltuielile judiciare privind pe inculpata Bîlcea Laura Oana rămân în sarcina statului. II. Respinge, ca nefondate, contesta?iile formulate de inculpaţii Bulbuc Sebastian Ilie şi Horodincă Adrian Bogdan, împotriva încheierii F/DL din 03 februarie 2025, pronun?ată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Curţii de Apel Bucureşti – Secţia II penală, în dosarul nr. 595/2/2025 (366/2025). Obligă contestatorii-inculpaţi la plata sumei de 200 lei, fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Onorariul cuvenit apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpatul Horodincă Adrian Bogdan, în cuantum de 466 lei, se va plăti din fondul Ministerului Justiţiei. Definitivă.

Pronunţată în ședința din Camera de consiliu, astăzi, 21 februarie 2025”, se arată în minuta instanței.

Acuzațiile procurorilor

Laura Bîlcea (fostă Crișan) și doi bărbați sunt acuzați de procurorii Secției de Urmărire Penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie de omor calificat, distrugere și nerespectarea regimului materiilor explozive în dosarul morții omului de afaceri Ioan Crișan. Cei trei au fost reținuți la finalul lunii octombrie 2024, însă judecătorii Curții de Apel București au respins la acel moment arestarea preventivă a acestora, sesizând carențe grave în anchetă.

În momentul eliberării, Laura Bîlcea a negat că și-ar fi ucis tatăl, la ieșirea din sala de judecată. De asemenea, fiica omului de afaceri a susținut că nu a virat niciun ban în conturile celor doi bărbați care sunt suspectați alături de ea în acest caz.

Procurorii susțin că ce doi bărbați inculpați au procurat în 27 mai 2021 un mecanism care putea fi folosit ca detonator într-un dispozitiv exploziv improvizat, controlabil prin intermediul telefonului mobil, în care au încorporat ulterior încărcătura explozivă – procurată, deținută, transportată și folosită fără drept – și l-au plasat în autoturismul lui Ioan Crișan.

Citiți și: Laura Crișan și presupușii săi complici rămân în arest încă o lună. Cei trei sunt acuzați că l-au ASASINAT pe Ioan Crișan într-un atentat cu bombă

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate