Prima pagină » Actualitate » Lider al afaceriștilor din România: „Am adus 50 de angajați din Nepal. De la aeroport, când au aterizat, au DISPĂRUT”

Lider al afaceriștilor din România: „Am adus 50 de angajați din Nepal. De la aeroport, când au aterizat, au DISPĂRUT”

Lider al afaceriștilor din România: „Am adus 50 de angajați din Nepal. De la aeroport, când au aterizat, au DISPĂRUT”
Florin Pogonaru, președintele Asociației Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) / Sursa foto: Mediafax Foto

Florin Pogonaru, președintele Asociației Oamenilor de Afaceri din România (AOAR), afirmă că „a adus 50 de angajați din Nepal”, dar „de la aeroport, când au aterizat, au dispărut”.

„I-am regăsit imediat la firmele de distribuit mâncare”, a precizat el.

El face referire la faptul că unii angajați pot prefera să lucreze în construcții deoarece acolo nefiind acele taxe, salariul net e mai mare.

„Deci ce s-a dat la unii, mai mult sau mai puțin s-a luat de la alții”

“Care CAS, CASS? Astea sunt unicorn. Nu impozitează munca. Cei din sectorul de construcții sigur că au plâns tot timpul că nu mai pot să-și aducă muncitori, că ăștia fug repede și nu pot să țină pasul să plătească cât firmele astea de curierat. Au obținut o reducere fiscală (scutire de impozit și CASS n.r.), dar eu ce mă fac? Concurez cu ăia din construcții”, a spus el.

„Angajez electricieni pentru fabrică, muncitori mai mult sau mai puțin calificați. Deci ce s-a dat la unii, mai mult sau mai puțin s-a luat de la alții”, a adăugat reprezentantul AOAR, citat de HotNews.

Vă recomandăm să citiți și:

Sursa foto: Mediafax Foto

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit