Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu, mesaj acid pentru Cîțu: ”Florine, Superman, ai căzut în cap. Zboară acasă lin!”

Marcel Ciolacu, mesaj acid pentru Cîțu: ”Florine, Superman, ai căzut în cap. Zboară acasă lin!”

Marcel Ciolacu, mesaj acid pentru Cîțu: ”Florine, Superman, ai căzut în cap. Zboară acasă lin!”

Marcel Ciolacu, liderul social-democraților, i-a transmis premierului României că ar trebuie să ”zboare lin” acasă după această zi în care este dezbătută și votată moțiunea de cenzură depusă de PSD împotriva Guvernuli Cîțu.

Șeful PSD nu l-a uitat nici pe Ludovic Orban, atrăgându-i atenția că nu i-a cerut lui Klaus Iohannis să poarte masca de protecție la congresul PNL unde au fost prezenți 5.000 de oameni, anunțându-l și că guvernul coordonat de Florin Cîțu ”va pleca acasă”.

Potrivit șefului social-democraților, Florin Cîțu a condus un guvern care, practic, ”nu a guvernat”, și asta pentru timp de 9 luni de zile nu a existat decât o luptă acerbă pentru șefia PNL, un partid ”hoit politic” care începe să ”miroasă a PNȚCD”.

”Să lămurim lucrurile. Nu v-am auzit, domnule Orban, la Congresul PNL spunându-i domnului Iohannis să poarte mască. Noi suntem 500 de persoane, la Congres erau 5.000. Astăzi facem dreptate pentru români. Guvernul Cîțu va pleca acasă. Partidul Social Democrat a câștigat alegerile. Nu îmi aduc aminte ca românii să fi trimis stânga în opoziție. A fost trimisă de președintele Iohannis. Sper că sunteți de acord, domnule Barna. Sper să nu vă cadă bilele de vot astăzi. Domnule Cîțu, trebuie să plecați astăzi pentru că nu ați guvernat. Nouă luni v-ați bătut pentru șefia PNL și astăzi ați ajuns președinte peste un hoit politic. A ajuns PNL să miroasă a PNȚCD”, a spus Marcel Ciolacu de la tribuna Parlamentului.

”Ați distrus țara în lupta absurdă pentru ciolan. Echipa câștigătoare este echipa ucigătoare. Ați jucat golf cu viețile românilor. Românii mor carbonizați în spitale. Iohannis ne spune relaxat că statul a eșuat. Statul a eșuat pentru că românii au ajuns să se teamă de lucrurile care trebuie să îi salveze. Românilor le este frică să mai meargă la spital”

Marcel Ciolacu

Marcel Ciolacu, către Florin Cîțu: ”Ați ajuns cel mai detestat om din România”

Marcel Ciolacu vede în guvernul condus de Florin Cîțu un eșec indiscutabil, anticipând că în urma PNL va rămâne doar un proiect care ar putea fi intitulat ”România eșuată”.

Principalul vinovat pentru această situație este Florin Cîțu, a spus Marcel Ciolacu, acesta eșuând ”big time” și transformându-se, încetulcu încetul, în ”cel mai detestat om din România”. Potrivit liderului PSD, Florin Cîțu a coordonat un adevărat dezastru.

  • lupta cu Ludovic Orban
  • congres ”penibil” în plină pandemie
  • distrugerea campaniei de vaccinare
  • o activitate ruptă de realitate

”Voi ați eșuat. Tu, Florin Cîțu, ai eșuat «big time». România eșuată e singurul proiect politic care va rămâne în urma PNL. Domnule premier, ce ați făcut toată vara? Nimic. V-ați luptat cu Orban pe funcții fără să vă ocupați de pandemie. Ați inaugurat valul patru cu congresul vostru penibil, iar acum mai aveți tupeul să ne cereți responsabilitate și să băgați noi restricții. Ați distrus campania de vaccinare. Testarea de ce ați scos-o? Nimeni nu vă mai crede. Sunteți total rupt de realitate. Nu cu 100 de lei o să vă salvați. Ați ajuns cel mai detestat om din România. Acasă! 88% din pacienții bolnavi de cancer au murit în mai puțin de un an. Vă pasă? Vreți să repetați strategia asta criminală și acum?

România moare de foame la propriu. Oamenii nu au nevoie de super-eroi, ci de salarii și pensii decente, de școli și spitale, de căldură și apă caldă. Oamenii au nevoie de respect. Oamenii s-au săturat de voi”, a mai spus Marcel Ciolacu.

”Mă uit la domnul Barna. Aveți șansa astăzi să vă spălați păcatele. Aveți șansa să vă recunoașteți păcatele. Trebuie să trimitem acasă acest guvern și să salvăm România. Florine, Superman, ai căzut în cap. Zboară acasă lin!”

Marcel Ciolacu, liderul PSD

Recomandarea video

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!