Prima pagină » Actualitate » Mașinile DIESEL sunt tot mai preferate de români, în timp ce Europa renunță treptat la ele. Șoferii le preferă pentru consum mic și viață mai lungă

Mașinile DIESEL sunt tot mai preferate de români, în timp ce Europa renunță treptat la ele. Șoferii le preferă pentru consum mic și viață mai lungă

Orașul din România în care șoferii pierd 9 zile pe an stând la volan / Sursa FOTO: screenshot Știrile Pro TV, foto cu caracter ilustrativ

În vreme ce Europa renunță treptat la mașinile diesel, românii cumpără tot mai multe. În primele nouă luni din an în țară au fost înmatriculate cu 20% mai multe vehicule pe motorină față de aceeași perioadă a anului trecut. Șoferii le preferă pentru consumul mai mic și viața mai lungă.

Motoarele diesel au reputația că sunt mai fiabile. Mașinile echipate astfel ajung să parcurgă sute de mii de kilometri, iar românii nu vor să le schimbe cu altele noi, prea curând.

Conform Asociației Constructorilor Europeni de Automobile, în primele nouă luni ale anului, în România au fost înmatriculate peste 15.000 de mașini diesel, cu aproape 21% mai mult decât aceeași perioadă din 2023.

În Europa, situația este cu totul alta. Vânzările de vehicule cu acest tip de motorizare au scăzut cu 11,1%. Belgienii, grecii, maltezii și portughezii renunță la diesel în ritm accelerat, în vreme ce noi, bulgarii și estonienii ne-am întors la acest tip de motor.

Pe lângă problema banilor, mulți șoferi se uită și la cât de sprintenă este mașina, iar cele cu motorizare diesel câștigă la acest capitol, spun vânzătorii auto.

„Cuplul este mult mai mare, ajută mai mult la plecare de pe loc, la o depășire”, a precizat pentru Știrile Pro TV Sorina Ivan, consultant vânzări.

Mulți dintre potențialii cumpărători din România și-au luat gândul de la un vehicul electric. Numărul de mașini „verzi” înmatriculate anul acesta, până la 30 septembrie, a scăzut cu 37%, față de acceași perioadă din 2023. Și în Uniunea Europeană se înregistrează o scădere, dar este mai mică de 6 procente.

FOTO – Captură video: Știrile Pro TV

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate