Prima pagină » Actualitate » Moldova și-a închis spațiul aerian din cauza unui BALON / România a fost și ea „atacată” de același obiect

Moldova și-a închis spațiul aerian din cauza unui BALON / România a fost și ea „atacată” de același obiect

Moldova și-a închis spațiul aerian din cauza unui BALON / România a fost și ea „atacată” de același obiect
Republica Moldova, pregătită să DETONEZE Aeroportul Chișinău

Spaţiul aerian al Moldovei a fost închis marți pentru aproximativ două ore din cauza unui obiect de mici dimensiuni asemănător unui balon meteorologic.

Informația, furnizată de publicația locală deschide.md, face referire la un obiect neidentificat detectat în zona orașului Soroca.

Balon meteorologic sau drone rusești?

În jurul orelor 12:30, Ministerul Apărării de la Chișinău a transmis Autorităţii Aeronautice Civile că un obiect neidentificat de mici dimensiuni, asemănător unui balon meteorologic, a fost detectat în zona oraşului Soroca.

Reunită de urgenţă, Comisia interdepartamentală pentru managementul spaţiului aerian – din care fac parte reprezentanţi ai Ministerului Apărării, Autorităţii Aeronautice Civile, MoldATSA şi ai Ministerului infrastructurii şi dezvoltării regionale – a luat decizia, la 13:24, de a închide temporar spaţiul aerian, având în vedere condiţiile meteo şi imposibilitatea monitorizării şi identificării obiectului, precum şi a traiectoriei de zbor a acestuia, în scopul asigurării siguranţei şi securităţii cetăţenilor.

În urma verificării informaţiilor şi a asigurării că nu există niciun pericol pentru siguranţa cetăţenilor, la propunerea Ministerului Apărării, la ora 14:46 spaţiul aerian a fost redeschis.

„Autorităţile naţionale au acţionat strict în conformitate cu prevederile Procedurilor specifice aplicabile pentru situaţii similare”, precizează Autoritatea Aeronautică Civilă într-un comunicat de presă. La ora actuală, menţionează instituţia, operaţiunile de zbor se desfăşoară în condiţii de siguranţă şi securitate.

Pe de altă parte, mai multe conturi ucrainene de Telegram au informat că două drone ruse decolate din Belarus ar fi intrat în spaţiul aerian din Ucraina şi Republica Moldova. Acesta ar fi fost, de fapt, motivul pentru care s-a decis închiderea spaţiului aerian, scrie Ziarul Naţional din Chişinău.

Un incident asemănător a avut loc azi și în România. Sistemul de supraveghere aeriană al Forțelor Aeriene a detectat, în jurul orelor 12:30, o țintă aeriană de dimensiuni mici, având caracteristicile de evoluție asemănătoare unui balon meteorologic, care evolua la o altitudine de circa 11.000 de metri în spațiul aerian național, în Sud-Estul României.

Citiți AICI cum au reacționat autoritățile române și ce anunț a făcut conducerea MApN.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit