Prima pagină » Actualitate » Noi detalii despre starea Dariei, fata de 18 ani, implicată în accidentul în care tatăl și mătușa și-au pierdut viața. Medicii sunt extrem de rezervați

Noi detalii despre starea Dariei, fata de 18 ani, implicată în accidentul în care tatăl și mătușa și-au pierdut viața. Medicii sunt extrem de rezervați

Joi dimineață, pe raza localității Helegiu, în apropiere de Onești, a avut un loc un accident grav în care un bărbat, în vârstă de 42 de ani și o femeie, de 44 de ani au murit în urma coliziunii cu un TIR. Gheorghe Tărcuță se afla la volan în momentul accidentului, iar în mașină mai era cumnata acestuia, Alina Patriche, de 44 de ani, ambii decedați, dar și Daria Tărcuță, fiica șoferului, în vârstă de 18 ani.

Daria Tărcuță a fost singurul pasager care a supravețuit în urma accidentului rutier și a fost dusă la Spitalul Municipal Onești ”Sfântul Ierarh Dr. Luca”, iar ulterior a fost transferată la Spitalul Județean Bacău, după cum ne-a declarat medicul Gelu Nicolcea: ”A fost stabilizată și transferată la Bacău,  la Neurochirurgie. Starea ei este gravă.”

La 24 de ore de la tragedia în care și-a pierdut tatăl și mătușa, Daria Tărcuță continuă să lupte pentru viața ei, dar medicii sunt rezervați.

„Starea ei s-a înrăutățit față de ieri”

”Starea ei s-a înrăutățit față de ieri. Pronosticul este extrem  rezervat” ne-a declarat Mirela Romaneț-purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Bacău.

Daria Tărcuță, elevă în clasa a aXII-a la un liceu din Onești, e și voluntar la SMURD în cadrul Detașamentului de Pompieri Onești, unde a ajutat la salvarea semenilor ei, în peste 400 de acțiuni. Joi, când tatăl ei și mătușa au murit în urma accidentului de la Helegiu, Daria Tărcuță a fost scoasă dintre fiarele contorsionate de colegii ei de la SMURD Onești.

Cele trei persoane implicate în accident, de loc din comuna Helegiu, se îndreptau spre Onești, acolo unde Daria trebuia să ajungă la școală fiind elevă în clasa a XII-a. Într-o curbă pe fondul vitezei și a carosabilului umed, tatăl Dariei a pierdut controlul autoturismului și a intrat pe contrasens ciocnindu-se de un ansamblu format din cap și semiremorcă. În urma accidentului, bărbatul și femeia au decedat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai iubite băuturi de Crăciun afectează sănătatea oaselor