Prima pagină » Actualitate » O STAȚIUNE celebră din România a renăscut din propria cenușă. Turiștii străini au început să o caute frecvent și fac rezervări cu mult timp înainte

O STAȚIUNE celebră din România a renăscut din propria cenușă. Turiștii străini au început să o caute frecvent și fac rezervări cu mult timp înainte

O STAȚIUNE celebră din România a renăscut din propria cenușă. Turiștii străini au început să o caute frecvent și fac rezervări cu mult timp înainte
Sursa FOTO: visitoradea.ro

Turismul balnear românesc renaște din propria cenușă și atrage tot mai mulți turiști străini, în special din Cehia, Austria și țările nordice. În anii ’80 soseau la Oradea – cu destinația Băile Felix – chartere pline cu finlandezi sau norvegieni.

Obișnuiți mai degrabă cu nume precum Karlovy Vary sau cu stațiunile de profil din Ungaria mulți străini nu știau de băile termale din Băile Felix și au aflat de la prieteni de această stațiune celebră din România, notează Știrile Pro TV.

Dar refacerea clientelei înseamnă creșterea calității serviciilor și asigurarea unor linii directe de transport cu Praga, Viena sau Helsinki, mai scrie sursa citată.

Ce spune reprezentanții din turism despre Băile Felix:

Karel Masek, reprezentantul unei agenții de turism din Praga, capitala Cehiei: „Avem condiții bune, oamenii pot face proceduri, iar apa termală este nemaipomenită”.

Dumitru Fechete, directorul unui complex balneo din Băile Felix: „Săptămânal, în perioada asta de toamnă, vin din Cehia. Recent am avut un info-trip cu o agenție de turism din Finlanda. Deci sunt semnale bune”

Marcel Apostol, reprezentantul unei firme de turism din Finlanda: „Ne-a uimit cu calitatea foarte înaltă a serviciilor, cu posibilitățile oferite turiștilor. Părțile negative ar fi concurența serviciilor și tratamentelor oferite în Ungaria, existența liniei directe între Helsinki și Budapesta.”

Călin Ile, Federația Industriei Hoteliere din România: „Dacă am amplifica puțin ritmul de dezvoltare, cred că în 5-8 ani, România ar putea să fie o destinație importantă, mai ales pe turism balnear.”

Iată și câteva opinii ale turiștilor:

  • „Îmi doream foarte mult să vin la Oradea, să mă bucur de băi și, în general, de oraș, care este foarte frumos. Unii au făcut o asemenea reclamă, încât au atras și pe alții”;
  • „Mă simt foarte bine aici. M-am uitat la ofertă și la recenzii și m-am hotărât să vin”.

Un sejur de cinci nopți – de duminică până vineri – care include cazare, masă, proceduri și acces la piscine, costă aproximativ 350 de euro. La acest preț, turiștii mai adaugă și costul transportului, în funcție de zona din care vin. Un avantaj pentru Băile Felix va fi și deschiderea, din această toamnă, a câtorva rute aeriene, care vor lega Oradea de Londra sau Varșovia.

Sursa FOTO: visitoradea.ro

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate