UPDATE. Preotul din Bihor, acuzat că și-a incendiat singur mașina, a fost reținut. Preotul Ciprian Mega din Bihor a fost reținut de procurori Parchetului de pe lângă Judecătoria Beius. E acuzat că în 5 februarie și-a incendiat singur mașina într-o parcare de pe marginea DN 76. Preotul fusese suspendat de BOR după ce le-a cerut credincioșilor să voteze cu Călin Georgescu.
GÂNDUL a scris într-un material exclusiv faptul că preotul și regizorul în același timp, Ciprian Mega a cunoscut celebritatea anul trecut, când a fost invitat să participe la Festivalul de film din Rusia, după ce a lansat în România o peliculă intitulată „21 de rubini.”
Acolo, preotul bihorean a participat inclusiv la o discuție, pe teme culturale, cu Vladimir Putin și a oficiat o slujbă alături de patriarhul Kiril, un susținător al agresiunii ruse din Ucraina.
Reamintim că mașina preotului din Oradea care s-a întâlnit cu Vladimir Putin a luat foc în timp ce părintele se îndrepta spre București, pentru a aduce la Patriarhie actele contabile de la parohia lui. Preotul Ciprian Mega a declarat inițial că nu ar fi fost un simplu accident și că presupune că, de fapt, incendiul reprezintă un act de intimidare.
Prin Ordonanţa Parchetului de pe lângă Judecătoria Beiuş s-a dispus, luni, efectuarea urmăririi penale faţă de M.C.R. pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la distrugere, și faţă de G.A.D. pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la distrugere.
„În fapt, în data de 05.02.2025, în jurul orei 00:45, cu intenție a fost incendiat, prin folosirea unei substanțe inflamabile care a provocat o explozie de natură să pună în pericol ceilalți participanți la traficul rutier, autoturismul marca Mazda 5, proprietatea S.C. E.F. S.R.L., parcat la ieșirea din loc.
Drăgănești spre Ştei, pe marginea DN 76, pe partea dreaptă la ieșirea dintr-un spaţiu amenajat pentru parcare, care a ars în totalitate, cauzând un prejudiciu de aproximativ 4000 euro. În cauză s-a dispus măsura reținerii faţă de suspectul M.C.R. pentru o perioadă de 24 de ore de către organele de poliție din cadrul I.P.J. Bihor – Serviciul de Investigații Criminale”, transmit, luni, procurorii.
Totodată, în cursul dimineții de luni s-au desfășurat 5 percheziții domiciliare la imobile din mun. Oradea, jud. Bihor, pentru administrarea probelor.
Bihon.ro scrie că este vorba de preotul Ciprian Mega, cel care și-a incendiat mașina în noaptea de 5 spre 6 februarie, pe DN76, în apropiere de localitatea Păntășești. Anchetatorii au stabilit că mașina a fost stropită cu benzină, iar apoi incendiată.
Conform sursei citate, Ciprian Mega a fost suspendat de Biserica Ortodoxă Română pe 14 ianuarie, fiind acuzat că ar fi un „cal troian” al Rusiei. Acesta (Ciprian Mega – n.r.) le-a solicitat credincioșilor să îl susțină pe Călin Georgescu la alegerile prezidențiale. BOR îl acuză pe preotul orădean că are viziuni „rebele, anarhice și extremiste.”
ȘTIRE INIȚIALĂ. Polițiștii au efectuat percheziții la locuința preotului Ciprian Mega, după ce un incendiu suspect i-a mistuit complet autoturismul. Oamenii legii suspectează că incendiul ar fi fost provocat chiar de preot.
Anchetatorii au efectuat percheziții la locuința preotului Ciprian Mega, după ce mașina sa a fost cuprinsă de flăcări pe data de 5 februarie, în timp ce se îndrepta spre București. Oamenii legii bănuiesc că acesta ar fi provocat focul intenționat, posibil pentru a protesta față de autoritățile române sau față de conducerea Bisericii Ortodoxe Române (BOR).
Surse din cadrul Poliției Bihor au declarat că, inițial, s-a crezut că incendiul ar fi fost cauzat de o defecțiune electrică la autoturismul condus de Ciprian Mega.
„Din primele investigații ale polițiștilor a rezultat că, în timpul deplasării, conducătorul autoturismului ar fi simțit miros de fum și ar fi oprit autovehiculul pe partea dreaptă, ulterior manifestându-se incendiul. Cauza probabilă fiind efectul termic al curentului electric, generat de un conductor electric defect ori neizolat corespunzător sau cu izolația deteriorată”, au precizat autoritățile.
Sursa foto: Facebook/Ciprian Mega
Preotul respinge orice legătură între acest incident și recentele conflicte pe care le-a avut cu BOR.
„Am toată convingerea că tristul eveniment prin care am trecut nu are nicio legătură cu episcopul Oradiei, nicicu intențiile dumnealui în ceea ce mă privește. Ar fi o nedreptate să-l bănuiască cineva de așa ceva”, a scris Mega pe Facebook.
De asemenea, preotul a criticat liderii BOR pentru comportamentul lor, sugerând că aceștia sunt implicați într-un complot politic și instigă la ură la adresa sa.
„Aș merge, fără-ndoială, la Moscova, unde aș vorbi, exact cum am făcut-o, în conferințele de presă. Și, probabil, că aș avea încredere în aceiași oameni, inclusiv în trădători”, a adăugat Mega.
În același timp, Ciprian Mega a anunțat recent că a revenit la slujirea religioasă, după ce a ispășit o sancțiune de 30 de zile impusă de BOR.
„Din mila lui Dumnezeu, mi-am ispășit sancțiunea de treizeci de zile. Începând de mâine, voi sluji din nou Dumnezeiasca Liturghie”, a anunțat preotul pe pagina sa de Facebook.
Mega a explicat că a acceptat această „sancțiune” din respect pentru toți preoții care nu îndrăznesc să vorbească împotriva liderilor BOR.
În postările sale, Mega a promis că va publica texte noi despre „diagnosticul pentru societatea românească” și a cerut opinia credincioșilor privind începutul unei noi serii de povestiri, între care „Pătru din țara cantoanelor” și „Modestul din Chicago”, pe care le consideră esențiale în contextul actual al României.