Prima pagină » Actualitate » Prețurile RCA ar urma să fie PLAFONATE încă trei luni. Ministerul Finanțelor spune că situația din piață este una de criză

Prețurile RCA ar urma să fie PLAFONATE încă trei luni. Ministerul Finanțelor spune că situația din piață este una de criză

Prețurile RCA ar urma să fie plafonate încă trei luni, până la sfârșitul lunii iunie. Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de hotărâre de Guvern în care precizează că situația din piață este una de criză.

Decizia apare în contextul în care sunt mai mulți asigurați considerați cu risc ridicat, dar și șoferi fără această asigurare obligatorie.

În prezent, parcul auto din România numără 10,7 milioane de vehicule, dintre care peste 3 milioane nu au polițe RCA.

Plafonarea a fost introdusă în primăvara lui 2023. Prelungirea plănuită acum ar putea fi ultima, informează Știrile Pro TV.

FOTO – Captură video: Știrile Pro TV

Marian Tănase are o experiență de peste 20 de ani în presa online. A absolvit Facultatea de Jurnalism din cadrul Universității Hyperion în anul 2001, iar în 2002 se angaja deja la portalul Apropo.ro, ... vezi toate articolele

Citește și