Prima pagină » Actualitate » Primarul Băluță militează pentru primăriile de sector/ „Prea multă putere în mâna unui singur om generează tulburări de personalitate”

Primarul Băluță militează pentru primăriile de sector/ „Prea multă putere în mâna unui singur om generează tulburări de personalitate”

Primarul Băluță militează pentru primăriile de sector/

În ultima perioadă s-a tot vehiculat ideea restrângerii numărului primăriilor de sector din Capitală la una singură. Edilul de la Sectorul 4, Daniel Băluță, a vorbit, în cadrul emisiunii România Politică de la Prima News, despre importanța menținerii acestora în activitate. Edilul consideră că „prea multă putere în mâna unui singur om (..) generează inclusiv tulburări de personalitate”. 

Invitat la emisiunea România Politică, de la Prima News, primarul Daniel Băluță crede că e necesară o reformă administrativă, însă nu prin desființarea primăriilor de sector. Mai ales că acestea și-au dovedit utilitatea în timp.

Timpul a demonstrat că sunt necesare cele 7 primării, pentru că de destul de mult timp, motoarele de dezvoltare ale Bucureştiului au fost reprezentate de primăriile de sector din păcate.

Nu numai activitatea administrativă ar fi îngreunată, ci s-ar produce anumite „tulburări de personalitate”. Băluță a reamintit faptul că primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, nu-i răspunde nici acum la telefon.

Mai mult decât atât, prea multă putere în mâna unui singur om (..) generează inclusiv tulburări de personalitate. De exemplu, ne uităm cu atenţie că nu l-am mai văzut pe primarul general în carne şi oase decât la televizor şi pe Facebook, de mai mult de doi ani, lucruri care nu sunt fireşti.

Primarul Băluță spune că Municipiul București are nevoie de o lege și s-a declarat în favoarea descentralizării administrative.

În primul rând, Bucureştiul trebuie să fie infinit mai flexibil, eu militez pentru descentralizare şi exemplele pe care sectoarele 3, 4, 6 le-au reprezentat în ultimii ani, în viaţa Capitalei, sunt exemple de succes, am văzut ce face o administraţie descentralizată, cât de eficientă este, a declarat acesta.

CITEȘTE ȘI:

Daniel BĂLUȚĂ reafirmă orientarea pro-europeană și pro-NATO a PSD: „Timpul a demonstrat în mod clar această direcție”

Berceni ARENA își așteaptă vizitatorii/Primarul Daniel BĂLUȚĂ: Avem un program extraordinar, de la 10:00 până la 22:00

Recomandarea video

Mediafax
O nouă explozie la Moscova, pe strada unde a fost asasinat generalul Sarvarov: Cel puțin 3 persoane ucise
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?