Prima pagină » Actualitate » RĂZBOIUL din Ucraina, ziua 877. General NATO: Rusia va reprezenta o amenințare continuă și după terminarea războiului

RĂZBOIUL din Ucraina, ziua 877. General NATO: Rusia va reprezenta o amenințare continuă și după terminarea războiului

RĂZBOIUL din Ucraina, ziua 877. General NATO: Rusia va reprezenta o amenințare continuă și după terminarea războiului
RĂZBOI în Ucraina, ziua 1327. Cuba dezminte: nu a trimis soldați care să lupte de partea Rusiei! / Sursa FOTO: Shutterstock

Războiul din Ucraina a ajuns vineri, 19 iulie, în a 877-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

General NATO: Rusia va reprezenta o amenințare continuă și după terminarea războiului

Generalul Christopher Cavoli, comandantul suprem al forțelor NATO în Europa, a lăudat strategia ucrainenilor în cadrul războiului cu Rusia, subliniind că desfășurarea ostilităților va depinde de abilitatea Ucrainei de a „genera putere”.

Într-o declarație recentă, Cavoli a evidențiat că strategia ucrainenilor este „excelentă”, menționând că succesul în acest conflict depinde de capacitatea fiecărei părți de a acumula și utiliza „putere de calitate” într-un mod eficient.

„În ultimele luni, Ucraina a reușit să își protejeze teritoriile estice, să împiedice Rusia să folosească Crimeea și sudul Ucrainei pentru atacuri și să mențină accesul la Marea Neagră,” a spus generalul. El a adăugat că implementarea continuă a acestei strategii este esențială pentru succesul Ucrainei.

Cavoli a subliniat că sprijinul din partea țărilor UE și NATO este crucial pentru „generarea de energie” a Ucrainei, și a subliniat necesitatea creșterii producției de echipamente militare.

„Ne confruntăm cu dificultăți în achiziționarea de echipamente, ceea ce reprezintă o problemă strategică pentru alianță,” a spus el.

Generalul NATO a avertizat că, indiferent de cum se va încheia conflictul, Rusia va reprezenta o amenințare continuă. „La sfârșitul războiului, Rusia își va reface forțele și va continua să fie condusă de aceiași lideri care ne consideră inamici și sunt extrem de furioși,” a afirmat Cavoli.

De asemenea, el a recunoscut că SUA subestimează reacția țărilor UE la provocările actuale, iar această situație este critică pentru stabilitatea europeană. Cavoli a concluzionat că este esențial să se recunoască și să se sprijine dezvoltarea industriei de apărare a țărilor europene, potrivit Glavcom.ua.

Marea Britanie anunță un ajutor militar pentru Ucraina pentru „restul deceniului”

Marea Britanie va oferi finanțare pentru ajutor militar Ucrainei „în fiecare an pentru restul deceniului”, a declarat ministrul Apărării, John Healey.

„Dacă luăm ca punct de plecare faptul că apărarea Regatului Unit începe în Ucraina și dacă Putin câștigă în Ucraina, nu se va opri acolo, atunci trebuie să fim alături de Ucraina, suntem hotărâți să facem acest lucru”, a declarat el pentru Times Radio.

„Și nu este doar asta. Am intensificat sprijinul suplimentar în aceste prime două săptămâni în guvern.

„Am confirmat, de asemenea, angajamentul de finanțare suplimentară a ajutorului militar în acest an și în fiecare an pentru restul deceniului. Atât timp cât este necesar”, potrivit The Telegraph.

„Când Keir Starmer a spus că Marea Britanie își va continua sprijinul ferm pentru Ucraina, a vorbit serios.”

Afacerist rus din Germania, condamnat la închisoare după ce a vândut Kremlinului componente pentru drone

Un tribunal din Germania a condamnat un antreprenor germano-rus, în vârstă de 59 de ani, la șase ani și nouă luni de închisoare pentru furnizarea de componente utilizate la fabricarea de drone către Rusia, încălcând sancțiunile UE.

Partenera și complicea sa, de asemenea de naționalitate germano-rusă, în vârstă de 54 de ani, a primit o pedeapsă cu suspendare de un an și nouă luni, potrivit deciziei pronunțate miercuri la Stuttgart.

Bărbatul, a cărui identitate nu a fost dezvăluită, a eludat multiple sancțiuni ale UE împotriva Moscovei prin vânzarea și livrarea a peste 120.000 de componente electronice între 2020 și mai 2023 către companii ruse implicate în „producția de echipamente și accesorii militare”, a explicat tribunalul într-un comunicat.

El a fost găsit vinovat într-un total de „54 de cazuri de încălcare a Legii comerțului exterior, iar complicea în 14 cazuri”, potrivit instanței. Unele dintre componentele furnizate au fost utilizate la fabricarea dronelor de recunoaștere Orlan 10, folosite de forțele armate ruse în războiul din Ucraina, declanșat de Moscova pe 24 februarie 2022.

Acestea erau în parte vândute prin intermediul unei companii din Baden-Württemberg, în sud-vestul Germaniei, care era oficial condusă de complicea sa, dar îi aparținea de fapt bărbatului.

După începutul conflictului din Ucraina și înăsprirea sancțiunilor comerciale cu Rusia, antreprenorul și-a modificat strategia, tranzacționând componentele prin țări terțe. Aceste tranzacții ilegale i-au adus inculpatului aproximativ 875.000 de euro.

Bărbatul, arestat în martie 2023 și aflat în arest preventiv de atunci, și-a recunoscut parțial faptele. Germania, alături de celelalte state membre ale UE, a impus sancțiuni economice din 2014, după anexarea Crimeei de către Moscova, interzicând vânzarea de produse cu dublă utilizare, civilă și militară. Numeroși antreprenori germani au fost sancționați în ultimii ani pentru comerț ilegal cu Rusia.

În august 2023, un alt suspect germano-rus a fost arestat pentru comerț cu componente electronice utilizate la fabricarea dronelor Orlan 10, iar un alt om de afaceri german a fost arestat pentru vânzarea de echipamente pentru puști de elită unei firme rusești.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate