Prima pagină » Actualitate » Ședință de urgență la Prefectura Capitalei! Ce s-ar putea întâmpla cu piețele, în prag de sărbători

Ședință de urgență la Prefectura Capitalei! Ce s-ar putea întâmpla cu piețele, în prag de sărbători

Ședință de urgență la Prefectura Capitalei! Ce s-ar putea întâmpla cu piețele, în prag de sărbători
Traian Berbeceanu, după incendiul de la „Matei Balș”: Pavilionul era recent renovat / Nu erau probleme cu încăzirea / Sistemele antiincendiu funcționau / Sursă Foto: Traian Berbeceanu, Facebook

Noi măsuri ar putea fi luate în piețele din Capitală, având în vedere numărul mare de infectări cu coronavirus, dar și faptul că vin sărbătorile de iarnă și oamenii se vor înghesui în piețe pentru cumpărături. Detaliile restricțiilor sunt discutate în cadrul unei ședințe de urgență la Prefectura Bucureștiului!

Întâlnire de urgență la Prefectura Municipiului București, unde va participa prefectul Traian Berbeceanu, subprefecții și reprezentanții piețelor din Capitală, scrie realitatea.net.

Oficialii vor discuta mai multe măsuri care ar urma să fie implementate în piețe, din cauza numărului mare de cazuri de Covid, dar și în contextul apropierii sărbătorilor de iarnă.

S-ar putea decide restricționarea accesului clienților în piețe, adică oamenii nu vor mai avea voie să intre toți odată și astfel se va evita aglomerația.

De asemenea, se va spori numărul angajaților în piețe, care să se asigure că respectivii clienți respectă normele de protecție împotriva coronavirusului.

Vor fi întețite și controalele în piețe, lucru confirmat chiar de autorități.

Piețele au fost închise, apoi s-a revenit asupra deciziei, în urma numeroaselor proteste ale vânzătorilor.

Riscul infectării cu coronavirus în piețe este destul de ridicat, din cauza aglomerației, fiind accentuat și de faptul că acolo se plătește cu bani cash, nu cu cardul.

Traian Berbeceanu: „Anul acesta, fără Revelion în stradă. Şi, cel mai bine, fără artificii!”

Prefectul Bucureștiului, Traian Berbeceanu, a declarat că petrecerea de revelion din acest an va fi diferită de cele din anii trecuți. Acesta a subliniat că starea de alertă a fost prelungită pentru încă 30 de zile iar măsura interdicţiei de circulaţie după ora 23 rămâne în vigoare şi în noaptea de Anul Nou.

În ceea ce  priveşte materialele pirotehnice, românii ar face bine să renunţe la ele în acest sfârşit de an deoarece, neputând să le folosească în spaţiu deschis, conform instrucţiunilor, utilizatorii riscă să se accidenteze sau să provoace incendii, a spus Traian Berbeceanu la Antena 3.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!